Police to Deploy All Available Forces in Wake of Stabbings

South Korea (대한민국)

Bıçaklama Olayı Sonrası Polis, Tüm Mevcut Kuvvetleri Bölgeye Dağıttı

Gazeteci: Polis, bıçaklanma olayı sonrası, çevik kuvvet birimlerinin ve özel görev kuvvetleri dahil tüm birimleri, bölgeye dağıtacaklarını söyledi.

Rapor: Ulusal Polis Ajansı Komiseri, Kim Ki-young, bölgedeki halkın güvenliğini sağlamak için tüm komiserlerle Perşembe günü acil bir toplantı yaptı.

Karar, Çarşamba gecesi Seoul’de dört kişinin bir adam tarafından bıçaklanarak yaralanması ve yine bir adamın cumartesi günü metro istasyonunda bir kutu kesici ile sekiz kişiyi yaralamasının ardından hareket geçti.

Kim, vatandaşların halka açık yerlerde meydana gelen bu olaylar nedeniyle gergin olmaya başladıklarını söyledi. O, polislerle yaptığı toplantı sırasında, olayların önlenebilmesi için mümkün olduğunca çok sayıda çevik kuvvet biriminin ve özel görev kuvvetlerinin dağıtılması gerektiğini söyledi.

esra_kjm

Anchor: South Korean police say they will deploy all available units including riot squads and special task forces to prevent crimes amid a recent rash of stabbings in the metropolitan area. Our Kim In-kyung has the story.

Report: Commissioner General of the National Police Agency Kim Ki-yong held an emergency meeting Thursday of district police commissioners on ensuring the safety of the people.

The decision to act follows a knife attack in Seoul Wednesday night that wounded four people and an incident on Saturday in Uijeongbu where a man wounded eight people with a box cutter on a subway platform.

Kim said more citizens are becoming nervous about crimes against bystanders in public places. He said the police must deploy as many riot squads and special task forces as possible to prevent further incidents.

23.08.2012-KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.