Parties Submit Joint Resolution on Torture Allegations

South Korea (대한민국)

Partiler İşkence İddialarıyla İlgili Ortak Önerge Sundu

Rakip partiler, tutukluluğu sırasında Güney Koreli eylemci Kim Young-hwan’ın gördüğü işkence iddialarını temizlemek için Çin’e çağrıda bulundu ve meclise önerge sundu.

Önerge, işkence iddialarının araştırılması için Güney Kore devletinin bir araştırma komitesi kurmasını da içeriyor. Kim’in ifadesinin doğru olduğu bulunursa, Çin’in özür dilemesi için çağrıda bulunulacak ve bunun gibi bir kötü muamelenin tekrar olmayacağına dair garanti istenecek.

Önerge ile, Çin’de hapsedilen 625 Güney Koreli vatandaş arasında olası işkence vakalarının incelenmesi için Seoul hükümetine baskı yapılıyor.

Önerge, İlerleme ve Birleşme Partisi milletvekili Sung Woan-jong, iktidardaki Saenuri Partisi ve ana muhalefetteki Demokrat Parti Birleşik üyeleri tarafından başlatıldı.

akgbe

Rival parties have jointly submitted a resolution to parliament urging China to clear up allegations of torture suffered by South Korean activist Kim Young-hwan during his detainment there.

The resolution calls for the South Korean government to set up an investigative committee to thoroughly look into the torture claims. If Kim’s testimony is found to be true, the Chinese government will be called on for an apology and a guarantee such mistreatment never happens again.

The bill also urges the Seoul government to examine possible torture cases among the 625 South Korean nationals imprisoned in China.

The resolution was initiated by Advancement and Unification Party lawmaker Sung Woan-jong and members of the ruling Saenuri Party and the main opposition Democratic United Party.

KBS World-08.08.12

http://img824.imageshack.us/img824/1192/1223z.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.