Parties Form Council to Discuss Revision on Gov’t Reorganization

Partiler Hükümetin Yeniden Düzenlenmesini Görüşecek Konseyi Oluşturdu

İktidardaki Saenuri Partisi ve ana muhalefetteki Demokratik Birleşik Parti (DBP), hükümetin düzenlemesine ilişkin yasaları gözden geçirmek için ortak bir konsey oluşturdu.

Perşembe günü Saenuri Partisi Grup Başkanı Lee Han-koo ve DBP Parti Grup Başkanı Park Ki-choon bir toplantı düzenledi ve revizyonu görüşmek üzere her partiden üç üyenin katılımıyla oluşacak konseyin oluşturulmasında anlaştı.

Altı üye, her rakip partiden politika planlama komitesi başkanları, yardımcı parti grup başkanları ve milletvekillerinden seçildi.

Konsey, çeşitli görüşleri alacak ve uzlaşma sağlamak için revizyon ile ilgili kendi kararını verecek. Partiler, 14 Şubat’taki Ulusal Meclis genel kurul toplantısında ilgili tasarının geçirilmesini planlıyor.

akgbe

The ruling Saenuri Party and the main opposition Democratic United Party (DUP) have formed a joint council to revise laws on government reorganization.

Saenuri Floor Leader Lee Han-koo and DUP Floor Leader Park Ki-choon on Thursday held a meeting and agreed to form the council, which will comprise of three members from each party to discuss the revision.

The six members are policy planning committee chiefs, deputy floor leaders and a lawmaker from each rival party.

The council will collect various views and make its own review on the revision to produce a compromise. The parties plan to seek the passage of a related bill at the National Assembly on February 14th during the plenary session.

KBS World-31.01.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.