Park Urges Drastic Deregulation to Boost Investment

Park Yatırımı Arttırmak için Devlet Kısıtlamalarının Azaltılması Çağrısında Bulundu

Devlet Başkanı Park Geun-hye, yatırım ortamını iyileştirmek için ciddi bir şekilde devlet kısıtlamalarının kaldırılması için çağrıda bulundu.

Park, Hükümet Politikası Koordinasyon Ofisi ve Düzenleyici Reform Komitesi’nden başkanlık ofisinde yatırım ve ticaret geliştirme üzerine yapılan bir toplantıda, yeni tanıtılan düzenlemeleri iyice denetlemesini ve yönetmesini istedi.

Başkan, eyalet yönetimlerinden çevre düzenlemelerinde değişiklik yapmalarını ve iş dostu bir ortam yaratmak için mevcut düzenlemelerin incelenmesini istedi.

İhracatı artırmak ve küçük ihracatçıların döviz risklerini azaltma yollarını oluşturmak için ülkenin mali yetkililerine çağrıda bulundu. Park aynı zamanda zayıf yenin ardından ekonomisi iyileşen Japonya’nın iç piyasasına girmesi için hükümete talimat verdi.

Başkan aktif olarak yurt dışında özellikle, Çin’de genişleyen orta sınıfa yönelik yeni pazarlar keşfedilmesi için çağrıda bulundu.

akgbe

President Park Geun-hye has called for a drastic deregulation to improve the environment for investment.

Park asked the Office for Government Policy Coordination and the Regulatory Reform Committee on Thursday to thoroughly oversee and manage newly introduced regulations during a meeting on investment and trade promotion at the presidential office.

The president asked provincial governments to actively reform environmental regulations and examine existing regulations to create a business-friendly environment.

She instructed the nation’s financial authorities to create ways to increase exports and reduce small exporters’ foreign exchange risks. Park also ordered the government to cultivate Japan’s domestic market as its economy recovers on the back of the weak yen.

The president also urged the nation to actively explore new markets abroad, especially the expanding middle class in China.

KBS World-11.07.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.