Park to Meet with German, Kazakh, Russian Leaders on Fri.

Park, Cuma Günü Alman, Kazak ve Rus Liderler ile Buluşacak

Devlet Başkanı Park Geun-hye cuma günü G20 Liderler Zirvesi’nin ikinci toplantısına katılacak ve ikili zirve görüşmeleri düzenleyecek.

Saint Petersburg’daki liderler zirvesinin ikinci oturumunda bir konuşmada, Park istihdamın önemi hakkında konuşacak ve G20 içinde istihdam üzerine aktif tartışmalar için zemin oluşturacak. Rusya tarafından Park’tan istihdam konusunda konuşma yapması istendi.

Toplantıdan önce, Park Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelecek. Avrupa ekonomisi, küçük işletmeler ve yenilenebilir enerji alanında işbirliğini arttırma yollarını görüşecek.

Ayrıca Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile bir zirve düzenleyecek.

Park G20 Liderler Zirvesi ile ilgili gündemini bitirdikten sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir zirve düzenleyecek. Kore Yarımadası’nda güven inşası ve “Kuzeydoğu Barış ve İşbirliği” girişimi üzerine Seoul’ün politikası hakkında görüşme yapacaklar. Rusya’nın aktif destek ve katılımı istenecek.

akgbe

President Park Geun-hye will attend the second session of the G20 Leaders’ Summit on Friday and also hold bilateral summits.

In a lead speech at the second session of the leaders’ summit in Saint Petersburg, Park will talk about the importance of creating jobs and lay the groundwork for active discussions within the G20 on job creation. Park was asked by Russia to speak about job creation.

Ahead of the session, Park will meet with German Chancellor Angela Merkel and discuss Europe’s economy and ways to boost cooperation for small businesses and in the field of renewable energy.

She will also hold a summit with Kazakhstan’s President Nursultan Nazarbayev.

Park will hold a summit with Russian President Vladimir Putin after wrapping up her agenda related to the G20 Leaders’ Summit. They will discuss the summit and talk about Seoul’s policy on building trust on the Korean Peninsula and her “Northeast Peace and Cooperation” initiative and ask for Russia’s active support and participation.

KBS World -06.09.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.