Park Stresses Need for Developing Original Technologies

Park, Orijinal Teknolojilerin Geliştirilmesine İhtiyaç Olduğunu Vurguladı

Başkan Park Geun-hye, Güney Kore için yenilikçi ve özgün teknolojilerin geliştirilmesine ve küresel pazarda liderliklere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Park pazartesi günü bilim ve teknoloji danışma kurulu başkanlığının bir toplantısında açıklamalarda bulundu. Oturum başkanını başkanın yaptığı toplantıda hükumetin yaratıcı ekonomi girişimindeki bilim ve teknolojini rolü tartışıldı.

Başkan, bilim ve teknolojiye yeni bir soluk kazandırmak adına geleneksel açık hava pazarları, küçük işletme sahipleri, tarım, balıkçılık ve hayvancılık sanayisinin kullanılmasını gerektiğini söyledi.

Park, yetenekli genç bilim adamlarının, uyarıcı etkili bir işbirliği ile kamu ve özel Ar-Ge kurumları arasındaki rol paylaşımının beslenmesinin önemini vurguladı.

First Genius

President Park Geun-hye has stressed the need for South Korea to develop innovative original technologies and lead the global market.

Park made the remarks in a meeting of the presidential advisory council on science and technology Monday. Chaired by the president, the meeting discussed the role of science and technology in the government’s creative economy initiative.

The president said science and technology should be used to breathe new life into traditional outdoor markets, small business owners and the farming, fisheries and livestock industries.

Park also emphasized the importance of nurturing talented young scientists and stimulating effective cooperation and role sharing between the government and private R&D agencies.

16.09.2013 – KBS World

null

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.