‘Park Geun-hye Welfare Law’ Goes into Effect

‘Park Geun-hye’nin Refah Yasası’ Yürürlüğe Girdi

Ülkedeki sosyal güvenliğin arttırılmasıyla ilgili fikirlerini gerçekleştirmek için zemin hazırlayan Cumhurbaşkanı seçilen Park Geun-hye, pazar günü Güney Kore’yi her beş yılda bir refah politikalarını güncellemeye ve yeniden tasarlamaya çağıran bir yasayı yürürlüğe koydu.

“Park Geun-hye refah yasası” olarak da bilinen “temel sosyal güvenlik yasası”nı Park Geun-hye milletvekili olarak önceki meclise tanıtmıştı. Tasarı Aralık 2011’de Ulusal Meclisten geçti ve hazırlık dönemi, bir yıllık hazırlık döneminin ardından yürürlüğe girdi.

primadonna

A law calling for South Korea to update and redesign welfare policies every five years went into effect on Sunday, laying the groundwork for President-elect Park Geun-hye to realize her ideas on improving social security in the country.

The “social security basic law” is also known as the “Park Geun-hye welfare law” as she introduced the bill as a lawmaker in the previous parliament. The bill passed through the National Assembly in December 2011 and took effect after a year of preparation period.

27.01.2013 – Yonhap News

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.