Park Calls for North’s Prompt Scrapping of Nuclear Program

Park Kuzey’in Nükleer Programından Vazgeçmesi için Çağrıda Bulundu

Devlet Başkanı Park Geun-hye, Kuzey Kore’nin nükleer programından vazgeçmesi ve güvenilir diyalog kurmanın acil olduğunu açıkladı.

Çin’in İngilizce gazetesi China Daily’ye verdiği röportajda, başkan Seoul’ün Pyongyang’ın provokasyonları ile sert bir şekilde ilgileneceğini, ama iki Kore arasında diyalog için kapının açık kalacağını belirtti. Kuzey doğru seçimler yaparsa ve uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olursa, Güney’in yardım sağlamak için çabalarını arttıracağını açıkladı.

Güney Kore ve Çin arasındaki ilişkiler üzerine, Park Çin ziyareti sırasında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile önümüzdeki yirmi yıl boyunca iki ülkenin ortak refahı için yeni bir planın ana hatlarını görüşeceklerini söyledi.

Başkan, Çin devlet başkanı ile ekonomi odaklı ilişkileri stratejik ortaklığa yükseltmek için siyasetten güvenliğe kadar tüm sektörleri kapsayan görüşmeler yapılacağını belirtti.

akgbe

President Park Geun-hye says it’s urgent North Korea give up its nuclear program and credible dialogue takes place.

In an interview with China’s English-language newspaper China Daily, the president said Seoul will sternly deal with Pyongyang’s provocations. But she made it clear the door for dialogue between the two Koreas will remain open. She also said the South will step up efforts to provide assistance if the North makes the right choices and becomes a responsible member of the international community.

On relations between South Korea and China, Park explained that, during her visit to China, she will work with Chinese President Xi Jinping to outline a new blueprint for the common prosperity of the two countries for the next twenty years.

The president said she and the Chinese president will have in-depth discussions to upgrade their economy-focused relations into a cooperative strategic partnership encompassing all sectors from politics to security.

KBS World-27.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.