Over 3 Million Highly Educated People Unemployed

Yüksek Eğitimli 3 Milyonun Üzerinde İnsan İşsiz

Yüksek eğitimli işsiz sayısı bu yıl 3 milyonu aştı. Hyundai Araştırma Enstitüsü’ne göre, en az bir üniversite mezunu ekonomik olarak aktif olmayan nüfus, bu yılın ilk çeyreğinde toplamda 3,09 (%18.4) milyon oldu.

İstatistiklerin başlamasından bu yana en yüksek yüzde gerçekleşti.

Ve sayı hızla büyüyor. Enstitüye göre, 2000 yılındaki 1.59 milyon işsizin ardından, 2004 yılında ilk kez iki milyon sınırı aşıldı. Geçen yıl ise 2.98 milyona ulaştı.

Diğer bir deyişle sayı on yıl içinde bir milyon arttı.

Toplamda %20.4 ile 629 bin gencin üniversiteden mezun olduktan sonra bir iş bulması mümkün olmadı. İş aramaktan vazgeçen genç sayısı ise her yıl artıyor.

akgbe

The number of unemployed people with an advanced education surpassed 3 million this year. According to the Hyundai Research Institute, which analysed the data from Statistics Korea, the so-called economically inactive population with at least a university degrees was 3.09 million in the first quarter of this year, accounting for 18.4 percent of the total.

This is the highest percentage since statistics began.

And the numbers are growing fast. According to the institute, they soared from 1.59 million in 2000 to break the two-million mark for the first time in 2004. Last year, they reached 2.98 million.

In other words, the number has grown by a million over a decade.

Some 629,000 young people have not been able to find a job after graduating from university, accounting for 20.4 percent of the total. The number of young people who give up job hunting altogether is growing every year.

The ChosunIlbo-27.06.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.