National Assembly Adopts Resolution Condemning Japan’s History Distortion

Ulusal Meclis Japonya’nın Tarihi Çarptırmasını Kınayan Kararı Kabul Etti

Ulusal Meclis, Japonya Devlet Başbakanı Shinzo Abe’nin Japonya’nın emperyalist geçmişini inkar eden tartışmalı sözleri ve Japon Bakanlar Kurulu üyelerinin Yasukuni Tapınağı’na son ziyaretini kınayan bir kararı kabul etti.

Pazartesi günü kabul edilen kararda parlamento, Japonya Bakanlar Kurulu’nun gereksiz eylemleri ve kelimelerinin Kuzeydoğu Asya’daki barış ve Güney Kore ile Japonya arasındaki bağlara ciddi ve olumsuz sonuçlar doğuracak bir diplomatik provokasyon olduğunu açıkladı.

Meclis Japonya ve Asya’nın geleceği için inkar edilemez geçmişi inkar eden ifadelere son vermesi için sorumlu Japon yetkililere savaş suçlularına saygı göstermeyi bırakması için çağrıda bulundu.

Meclis ayrıca yetkililerden içtenlikle özür dilemesini ve pek çok kişinin zarar görmesine neden olan Japonya’nın geçmişi yansıtmasını istedi.

Karar cuma günü dışişleri ve birleşme üzerine parlamento komitesi tarafından kabul edildi, ancak Meclis’in genel kurul toplantısında kabulü pazartesi gününe ertelendi.

akgbe

The National Assembly has adopted a resolution condemning the recent visits by Japanese Cabinet members to the controversial Yasukuni Shrine and Japanese Prime Minister Shinzo Abe’s remarks denying Japan’s imperialistic past.

In the resolution adopted on Monday, the parliament said that the Japanese Cabinet’s irrational acts and words are a diplomatic provocation that will hold serious and negative consequences for the ties between South Korea and Japan as well as the peace in Northeast Asia.

The assembly urged responsible Japanese figures to stop paying their respects to war criminals and to halt their absurd statements that deny the undeniable past for the future of Japan and Asia.

The assembly also called on Japanese figures to sincerely apologize and deeply reflect on Japan’s past, which had caused extreme pain to numerous people.

The resolution was adopted by the parliamentary committee on foreign affairs and unification on Friday, but the adoption by the Assembly’s plenary session was delayed until Monday.

KBS World-29.04.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.