More Students Need to Have Mental Health Monitored

Öğrencilerin Ruh Sağlığının Daha Fazla Takip Edilmesi Gerekiyor

Ruh sağlığı gözlemlenmesi gereken öğrenci sayısı bu yıl arttı.

Eğitim Bakanlığı, geçen yıl ülke çapında on bir bin ilköğretim, orta ve lisedeki 6,6 milyon öğrenci üzerinde ruh sağlığı testleri yaptı.

Perşembe günü bakanlık, kapsamlı psikolojik danışmanlık ve yakın takip gerektiren grup içindeki öğrencilerin 2010 yılında yüzde 2.6 olarak kaydedildiğini söyledi. Oranın 2011 yılında yüzde 3.7, geçen yıl ise 4,5 olarak git gide artış gösterdiğini de ekledi.

Oranların en büyüğü, yüzde 7.1 ile orta okul öğrencilerine aitken, ardından 5.4 ile lise ve 2.4 ile ilkokul öğrencileri geliyor.

Bakanlık okullardaki danışmanlık programlarını artırmayı ve okul ile hastaneler arasında ilişki kurmayı planlıyor. Yüksek risk altındaki öğrencilerin sayısının kritik olması ile 60 okulda psikiyatri servisi olacak.

JunHong

The number of students who need to have their mental health monitored is growing.

The Education Ministry conducted mental health tests on about six-point-six million students at eleven-thousand elementary, middle and high schools nationwide last year.

The ministry said on Thursday that the percent of students who were classified into a group requiring in-depth counseling and close monitoring was recorded at two-point-six percent in 2010. It noted that the ratio steadily increased to three-point-seven percent in 2011 and four-and-a-half percent last year.

The ratio was the largest among middle school students at seven-point-one percent, followed by high schools students at five-point-four percent and elementary school students at two-point-four percent.

The ministry plans to enhance counseling programs at schools and establish relationships between schools and hospitals. It will also station psychiatrists at 60 schools with a significant number of high-risk students.

07.02.2013 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.