Moon and Ahn Make Third Campaign Stop Together Thurs

Moon ve Ahn Perşembe Günü Üçüncü Kampanyayı Gerçekleştirdi

Demokratik Birleşik Parti’nin (DBP) adayı Moon Jae-in ve eski bağımsız aday Ahn Cheol-soo, Daejeon şehrinde üçüncü kampanyalarını gerçekleştirdi.

Moon ve Ahn, kararsız seçmenlerin nispeten yüksek bir orana sahip olduğu Chungcheong Eyaleti sakinlerinin desteğini kazanmayı hedefliyor.

Moon kampanya durağı öncesi bir basın toplantısında, başkan olarak iş alanları açma ve refah için ulusal bütçeden ek 20 trilyon won ayıracağını açıkladı.

Aynı zamanda işçiler, yönetim, vatandaşlar ve politikacılar arasında bir orta zemin bularak işleri için yeni bir anlaşma uygulamaya söz verdi.

Moon, Ulusal İstihbarat Servisi çalışanın seçimlere müdahale etmek üzere Moon’u kötüleyen yorumlar yazdığı ile ilgili iddialar doğruysa, demokrasinin temelini yıkacak ciddi bir konu olacağını söyledi.

akgbe

Democratic United Party (DUP) candidate Moon Jae-in campaigned with former independent candidate Ahn Cheol-soo for the third time Thursday afternoon in the city of Daejeon.

Moon and Ahn are aiming to gain the support of residents in Chungcheong Province, where there is a relatively high ratio of swing voters.

Moon said during a press conference ahead of the campaign stop that as president he will secure an additional 20 trillion won in the national budget for job creation and welfare.

He also pledged to implement a so-called new deal for jobs by finding middle ground among the labor, management, citizens and politicians.

Moon also said that if allegations regarding a National Intelligence Service employee posting slanderous comments regarding Moon to interfere in the elections turns out to be true, it will be a serious issue that destroys the fundamentals of democracy.

KBS World-13.12.12

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.