Lee Offers Sympathy to Quake Victims in Japan

South Korea (대한민국)

Lee, Japonya’daki Deprem Kurbanlarının Acısını Paylaştığını Açıkladı

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak Pazar günü, geçen yıl Japonya’da gerçekleşen büyük deprem ve tsunami kurbanlarının acısını paylaştığını, komşu devletin bütünüyle üstesinden geleceğine inandığını ve dost ülke olarak Seoul’ün destek sağlamak amacıyla her türlü desteği vereceğini söyledi.

Lee, 11 Martta Kuzeydoğu Japonya’da gerçekleşen ve 16,000 insanın öldüğü veya kaybolduğu ve binlercesinin yaralandığı büyük afetin yıldönümünde Asahi Shimbun’un fikrinden bir parça sundu. Deprem ayrıca Çernobil’den bu yana en kötü felaketin nedeni olan, bir atom enerji santralini vurdu.

akgbe

South Korean President Lee Myung-bak on Sunday expressed sympathy for the victims of last year’s massive earthquake and tsunami in Japan, saying he believes the neighboring nation will fully overcome the disaster and Seoul will spare no efforts to provide support as a friend.

Lee offered the message in an opinion piece carried by the Asahi Shimbun on the first anniversary of the March 11 catastrophe that devastated northeastern Japan and left more than 16,000 people dead or missing and thousands injured. The quake also struck an atomic power plant, causing the world’s worst nuclear disaster since Chernobyl.

Yonhap-11.03.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.