Lee Calls for Preparedness Against Typhoon Bolaven

South Korea (대한민국)

Lee Tayfun Bolaven’a Karşı Hazırlıklı Olunma Çağrısında Bulundu

Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Bolaven tayfununun Kore Yarımadası’nın batı sahili boyunca dalgalanması üzerine, salı sabahı başkanlık ofisindeki kriz yönetim merkezini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında başkan Kore Meteoroloji İdaresi, yerel hükümet ve Merkez Afet Müdahale Merkezi yetkilileri ile bir toplantı düzenledi. Tayfunun öngörülen rotası ve felaketlere karşı alınacak önlemler konusunda bilgilendirildi.

Ayrıca acil durum modu altında çalışan kamu görevlilerini cesaretlendirecek sözler söyledi.

30 dakikalık toplantıda Lee, Ulusal Acil Durum Yönetimi Ajansı başkanları ve yerel yönetimlerden alçak kıyı bölgelerini ve heyelan riski olan alanları önceden kontrol etmelerini istedi. Kayıpları önlemek ve tayfunun neden olacağı tarımsal mal hasarını en aza indirmek için onlardan çalışmalarını istedi.

Başkan, Bolaven tayfununun tüm Kore Yarımadası’nda tehlikesi geçene kadar, belirgin zararın önlenmesi için bütün hükümet yetkililerinin ellerinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Fırtına nedeniyle alabora olan iki Çin gemisinde yaklaşık 28 balıkçının kaybolmasından sonra Lee, merkezi ve yerel yönetimlerden Bolaven yüzünden tehlikede olan yerli ve yabancı gemilerin kurtarılması için birlikte çalışmasını istedi.

akgbe

President Lee Myung-bak visited the crisis management center at the presidential office Tuesday morning, as Typhoon Bolaven surges along the West Coast of the Korean Peninsula.

During the visit, the president held a video call conference with officials of the Korea Meteorological Administration, local government and the Central Disaster Response Headquarters and was briefed on the predicted route of the typhoon and antidisaster measures.

He also offered words of encouragement to public officials who are working under emergency mode.

In the 30-minute video call conference, Lee asked the heads of the National Emergency Management Agency and local governments to check in advance low-lying coastal regions and areas susceptible to landslides. He also called on them to work to prevent casualties and minimize damage to agricultural goods by the typhoon.

The president said that all government officials must do their best to help prevent significant damage by Typhoon Bolaven until it completely passes the Korean Peninsula.

Upon receiving word about 28 missing fishermen after two Chinese ships capsized due to the storm, Lee asked the central and local governments to closely work together to rescue both domestic and foreign ships if they are in danger from Bolaven.

KBS World-28.08.12

http://img411.imageshack.us/img411/7741/1401h.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.