Lee calls for efforts to resolve social rifts

South Korea (대한민국)

Lee Sosyal Uçuruma Çözüm Çağrısında Bulundu

Devlet Başkanı Lee Myung-bak, başkanlığa ait yeni danışma konseyini çeşitli ulusal çatışmaları çözümlemek üzere görevlendirerek resmi görevlilerden sosyal birliği arttırmak için daha fazla çaba göstermelerini istedi.

Lee: “Sosyal çatışmaya toplumumuzda çok rastlanıyor. Bu belki de etkileşim ve diyalog eksiliğinden dolayıdır.” dedi. Lee, Song Suk-ku’yu Bakanlık Sosyal Uyum Kurulu’na başkan olarak atadı ve politik ve ideolojik sorunlara çözüm bulmakla görevlendirilmiş heyetin diğer 32 üyesine atanma belgelerini verdi.

canan

President Lee Myung-bak urged his officials Monday to make more efforts to boost social unity as his office unveiled a new presidential advisory body tasked with healing various national conflicts.

“Social conflicts are said to be prevalent in our society. Perhaps that is because of a lack of interaction and dialogue,” Lee said. He appointed Song Suk-ku as chairman of the Presidential Committee on Social Cohesion and gave letters of appointment to 32 other members of the panel tasked with exploring ways to tackle political and ideological rifts.

Yonhap – 31.01.2011

Image Hosted by ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.