Large Baekje cemetery discovered on southern island

Güneydeki Adada Büyük Baekje Mezarlığı Keşfedildi 

Arkeologlar, Güney Kore’nin güney kıyılarındaki bir adada ülkenin iç kesimlerinde nadir bulunmasıyla bilinen 6 ve 17 yüzyıldan kalma 38 mezar buldu.

Mezarlar, Seoul’ün 410 kilometre güneyinde olan Sangtae Adası’nda Baekje Mezarlığı’nın bazı parçalarıydı ve ilk kez 1986 ile 1987 yılları arasında bölgesel bir üniversite tarafından yapılan bir alan araştırmasıyla keşfedilmişti. Baekje, milattan önce 18 ve milattan sonra 668 yılına kadar Kore Yarımadası’nın güneybatı kesiminde yer alan eski bir Kore krallığıdır.

JunHong

Archeologists have discovered 38 graves from the sixth to seventh century on an island off of South Korea’s southern coast, which were hailed as a rare find, even in the country’s inland areas.

The graves were part of the Baekje cemetery on Sangtae Island off Sinan, 410 kilometers south of Seoul, and were first discovered on a field survey conducted by a regional university from 1986 to 1987. Baekje was an ancient Korean kingdom that existed in the southwestern part of the Korean Peninsula from 18 BC to 668 AD.

13.02.2013 – Yonhap News

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.