Landmark says issues lies with DSP Media; KARA members want to continue as a group

South Korea (대한민국)

Landmark, Sorunlara DSP Medya’nın Neden Olduğunu İddia Ediyor

Landmark, KARA’dan Nicole, Jiyoung ve Seungyeon’un ebeveynleri ile, avukatları eşliğinde bir basın toplantısı düzenlemişti 20 Ocak’ta.

Aileler, toplantıya “beş üyeli bir KARA” istediklerini bildirerek başladılar. Grup üyeleri de, gerçekten “beş üyeli bir KARA” istediklerini belirttiler. Grup üyeleri ile ajans arasında sorunlar olmasına rağmen aileler, üyelerin bir grup olarak yola devam etmelerini istediklerini söylediler.

Yetkililer, grubun üç üyesinin belirttiklerini şu açıklamalar ile aktardılar, “Biz, KARA’nın potansiyelini iyi bir şekilde yönlendirebilecek bir ajans istiyoruz. Bir ajansın temel yönetim şekli, güven ve profesyonelliktir. Üyelerin, ajansından istedikleri ise güven ve işbirliğidir. Üyelerin, ajansları ile arasında bu tür bir işbirliğinin olmadığını pek çok kez açıkladık. Bu durum, ajans ile üyelerin arasında bir sorun. DSP Medya, grup üyelerini ayırmaya çalışıyor. Ajansın, grup üyelerinin iyilikleri için hareket edeceğini umuyoruz.”

Devamını okumak için tıklayınız…

butterfly7

The parents of KARA’s Nicole, Jiyoung, and Seungyeon held a press conference with their lawyers, Landmark, at 3 PM KST on January 20th. The members were not present.

The parents began by declaring that they wanted “a KARA of five members” and that the members genuinely wanted “a KARA of five members” as well. Although there are legal issues between the members and their agency, the parents were adamant about making clear that the members wanted to continue as a group.

Representatives of the three members of KARA stated, “We want the full support of a management company that will allow KARA to express their full potential. The very foundation of an entertainment management company is trust and professionalism. The kind of relationship the members want with their company is one of trust and cooperation. We’ve reported many times that the company lacks both elements. This controversy is a problem between the members and their agency, not one between each other. There is no discord between the members, but DSP Media continues to contact each of the members in an effort to divide them. We genuinely hope that they will act with character for the members.”

Click here to read more…

( allkpop / 21.01.2011 )

Image Hosted by ImageShack.us
Image Hosted by ImageShack.us

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.