Korean Red Cross Holds Anniversary Ceremony

South Korea (대한민국)

Kore Kızıl Haç’ı Yıldönümü Töreni düzenledi

Kore, Seoul’de Perşembe günü Kızıl Haç’ın kuruluşunun 106. yıldönümü töreni düzenledi.

Kore Kızıl Haç Başkanı Yu Jung-geun, olayda organizasyonun insani yardım faaliyetlerini arttırmaya devam edeceğini söyledi.

Törende, Rev. Lee Tae-seok’a Sudan’ın Afrika ülkesindeki insani çalışmaları için ölümünden sonra bir ödül geç verildi. Aynı zamanda, dünya çapında 49 çocuğa yardım eden aktör Cha In-pyo ve Sin Ae-ra çiftine de bir ödül verildi. Buna ek olarak, 41 yıl boyunca Busan’da gönüllü Kızıl Haç işçileri 73 yaşındaki Park Malleum da dahil olmak üzere altı kişi için en yüksek ödül verildi. Ayrıca, sekiz bin gönüllüden daha fazla işçiler de ödül aldı.

JunHong

The Korean Red Cross held a ceremony in Seoul Thursday to mark the 106th anniversary of its founding.

The head of the Korean Red Cross Yu Jung-geun said at the event that he would continue to increase the organization’s humanitarian activities.

At the ceremony, an award was posthumously given to the late Rev. Lee Tae-seok for his humanitarian work in the African nation of Sudan. The actor couple Cha In-pyo and Sin Ae-ra, who are helping 49 children around the globe, were awarded a prize as well.

In addition, six people, including 73-year-old Park Malleum who volunteered in Busan for 41 years, were awarded the highest prize for Red Cross volunteer workers. More than eight-thousand volunteer workers received awards also.

27.10.2011 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.