Korea Says FTA with US Can Help Both Countries’ Economic Growth

Kore ABD ile olan STA’nın İki Ülkenin Ekonomik Büyümesine Yardımcı Olacağını Belirtti

Güney Kore hükümeti, ABD iş dünyasından ABD ve Kore arasında serbest ticaret anlaşmasından yararlanmak amacıyla daha fazla işbirliği istedi.

San Diego’daki Kore-ABD İş Konseyi toplantısında konuşan Maliye Bakan Yardımcısı Shin Je-yoon, iki ülke arasındaki STA’nın iki ülkede patlak veren ekonomik kriz için yeni bir büyüme motoru olarak çalışabileceğini söyledi.

Daha fazla yatırım için iş adamlarından aktif destek isteyen Shin, Kore-ABD STA’sının yeni iş olanakları yaratarak ve ekonomik büyümeye yol açarak, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımı arttıracağını belirtti.

akgbe

The South Korean government has asked the U.S. business community for greater cooperation in order to capitalize on the free trade agreement between the U.S. and Korea.

Vice Finance Minister Shin Je-yoon, speaking at a meeting of the Korea-U.S. Business Council in San Diego, said the FTA between the two countries can serve as a new growth engine that can break both countries out of the economic slump.

Asking for active support from businessmen in terms of greater investment, Shin said the Korea-U.S. FTA will boost trade and investment between the two countries, creating new jobs and leading to economic growth.

KBS World-19.01.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.