Korea Loses Out in $22 Billion Turkish Nuclear Plant Bid

Kore 22 Milyar Dolarlık Türk Nükleer Santral İhalesini Kazanamadı

Japon ve Fransız şirketlerinin bir ticari birliği, Türkiye’den 22 milyar dolarlık bir nükleer santral siparişini Koreli ve Çinli rakiplerine karşı kazandı.

Nihon Keizai Shimbun, anlaşmanın resmi olarak Japonya ve Türkiye’nin liderleri arasında önümüzdeki ay yapılacak bir toplantıda ilan edileceğini bildirdi.

Kore, Karadeniz kıyılarında inşa edilecek dört nükleer santrali kazanmak için hazırlıklıydı, ancak Japonya’dan Mitsubishi Heavy Industries ve Fransa’dan Areva arasındaki işbirliği sonucu yenildi.

Ticaret işbirliği, projenin kendileri için fonunu arttıracak ve daha sonra Türk kamu şirketlerine santralden üretilen elektriği satarak geri alacak. Japon hükümeti de önemli mali destek verme vaadinde bulundu.

akgbe

A consortium of Japanese and French companies have beaten rival Korean and Chinese bidders to a US$22 billion nuclear power plant order from Turkey.

The deal will be formally announced at an upcoming meeting between the leaders of Japan and Turkey next month, the Nihon Keizai Shimbun reported Thursday.

Korea had looked well placed to win the order to build four nuclear power plants along the Black Sea coast, but was pipped to the post by a consortium of Mitsubishi Heavy Industries of Japan and France’s Areva.

The consortium will raise the funding for the project themselves and then retrieve it by selling the electricity generated by the plants to Turkish utility companies. The Japanese government pledged to provide substantial financial support.

The Chosun Ilbo-05.04.13

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.