KMA to Introduce Weather Observation Plane

South Korea (대한민국)

KMA Hava Gözlem Uçağını Tanıtacak

Kore Meteoroloji İdaresi (KMA), hava durumu tahminlerinin doğruluğunu attırmak için bir hareketle hava gözlem uçağını tanıtmayı planlıyor.

KMA, 2015 yılına 20 koltuklu hava gözlem uçağını tanıtmak için 19.2 milyar won harcamayı planladıklarını söyledi. Gelecek yıl bir sözleşme imzalanacak ve 2015 yılına kadar hava gözlem uçağı işlemleri için tüm hazırlıklar tamamlanacak.

Uçak, 2016 yılında hizmete girecek ve Kore Peninsula çevresinde kasırgalar, şiddetli yağışlar ve sarı toz fırtınaları tahminlerinde görevli olacak. Ayrıca 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları için yapay kar yapımında kullanılacak.

JunHong

The Korea Meteorological Administration (KMA) is planning to introduce a weather observation airplane in a move to improve the accuracy of its weather forecasts.

The KMA said that it is planning to spend 19-point-two billion won to introduce a 20-seat weather observation airplane by 2015. It will sign a contract next year and complete all preparations for the weather observation plane operation by 2015.

The plane will go into service in 2016 and will be tasked with predicting typhoons, torrential rains and yellow dust storms around the Korean Peninsula. It will also be used to make artificial snow for the 2018 Pyeongchang Winter Olympic Games.

12.03.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.