Kim Soo Hyun Gets in Touch With His ‘Inner Idiot’ for His New Movie

Kim Soo Hyun Yeni Filmi İçin ‘İçindeki Aptal’ İle İrtibat Kurdu

Kim Soo Hyun bir ‘aptal’ rolü yapmak için sırrını açıkladı.

Yeni film ‘Secretly and Greatly’ (diğer adı ‘Covertness’) 30 Nisan’da Seoul’de bulunan Kunkook Üniversitesi’nde bir showcase düzenledi. Filmde Kim Soo Hyun Güney Kore’de kendini gizleyen bir Kuzey Kore ajanını canlandırıyor. Ayrıca filmde birbirinden tamamen farklı iki karaktere sahip: çift kişilikli zeki ajan ve köylü aptal.

Kim Soo Hyun, “Açıkçası bir ajanı oynamak konusunda çok endişeliydim. Köy halkına karışmayı bile düşündüm. Ayrıca, aksiyon dersleri zordu. Bu fiziksel hareketten dolayı vücudumun her yeri zarar gördü.” şeklinde konuştu.

Devamında, “Bu filmde bir aptal gibi hareket etmek önemli. Bu yüzden nasıl aptal gibi hareket edildiğini araştırdım. İçimdeki aptalı nasıl ortaya çıkaracabileceğimi merak ettim. Dürüst olmak gerekirse, herkesin içinde bir aptal vardır. Bu yüzden çok keyif aldım.” dedi.

Film 5 Haziran’da vizyona girecek!

Min-Hee Chang^^

Kim Soo Hyun revealed his secret to acting like an ‘idiot’.

His new movie ‘Secretly and Greatly‘ (also ‘Covertness‘) held its showcase on the 30th at Kunkook University in Seoul. Kim Soo Hyun plays a North Korean agent who disguises himself in South Korea. He has two completely different personas: savvy double agent and village idiot.

Kim Soo Hyun revealed, “To be honest, I was more worried about portraying the agent. I thought about how to meld in with the village people. Also, action school was hard. Since it’s physical action, my body hurt all over.”

He added, “In this movie, it’s important to act like an idiot. More than that I researched how to act the idiot. I wondered how to bring it out from within me. To be honest, everyone has an idiot inside them. So I had a lot of fun.”

The movie will be released on June 5th!

01.05.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.