KBS confirms JYJ’s performance for the ‘2010 Drama Awards’

South Korea (대한민국)

Geçen hafta, JYJ’nin Kore’deki ilk televizyon yayınını KBS’nin 2010 Drama Ödülleri’nde yapacak olmasının, her iki tarafça görüşüldüğü bildirildi.

14 Aralık tarihinde, KBS drama ekibinden bir temsilci, JYJ’nin “Sungkyunkwan Scandal” OST dizisinin “Found You” adlı şarkısı ile, 31 Ekim’de sahneye çıkacağını açıkladı.

JYJ’nin ve KBS’nin temsilcileri, sahnelenecek şarkı sayısının görüşüldüğünü söylediler, ancak her iki tarafta, tebrik niteliğinde olan bir şarkılık performans için uzlaştılar.

Hala SM Entertainment ile çözülmemiş olan hukuki sorunlar nedeniyle, JYJ, Ekim ayında yayınlanan, “The Beginning“ adlı çıkış albümünün ardından çeşitli engeller ile karşılaşmıştı.

ßadqiirL_o5

Last week, JYJ’s first tv broadcast appearance in Korea via KBS’s “2010 Drama Awards” was reported to be under discussion by both parties.

Recently, a representative from KBS’s drama team confirmed on December 14th that JYJ will be performing “Found You” – a track from the “Sungkyunkwan Scandal” OST – for December 31st.

Representatives of JYJ and KBS were said to have argued over the number of songs to be performed, but both sides compromised to KBS’s initial request for a one-song congratulatory performance.

JYJ met with various obstacles in October after the release of their debut album, “The Beginning“, due to legal issues with SM Entertainment that are still unresolved as yet.

(allkpop – 14.12.2010)

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.