Kang Dong Won and Ha Jung Woo cast in upcoming movie ‘Archipelago’

Kang Dong Won ve Ha Jung Woo ‘Archipelago’ İsimli Yeni Filmde Rol Alacak

Oyuncu Kang Dong Won arkadaşı Ha Jung Woo ile birlikte ‘Archipelago‘ filminde rol alacak.

Bu, Kang Dong Won’un geçen ayın sonunda ordudan terhis edilmesini takiben katılacağı ilk proje olacak ve filmlerdeki başarılarını dikkate aldığımızda, ‘Archipelago’ Ha Jung Woo ile yapılan güç birliğiyle kesinlikle gişelerde büyük bir başarı kazanma yolunda.

Dönem olarak Chosun devrinin son zamanlarında çekilen filmde Kang Dong Won, son derece varlıklı ve sözü geçen bir babanın oğlu olarak doğan ve babasının cariyesinin oğlu olması sebebiyle hiçbir yeteneği kabul görmeyen yetenekli bir dövüş sanatçısı olan isyancı ‘Jo Yoon’u canlandıracak.

Ha Jung Woo da, takımadadaki mazlumların hayatını aydınlatmak için kasaptan Robin Hood’a dönüşen rolü canlandıracak.

Film, daha çok bu yılın başındaki büyük başarısı ‘Nameless Gangster‘ ile tanınan, Yoon Jong Bin tarafından yönetilecek. Yoon Jong Bin yönetmen olarak çıkış yapmasından bu yana Ha Jung Woo ile birlikte çalışıyor ve son oyuncu listesine Kang Dong Won’u da alarak çalışma hazırlıklarına başladı.

Film çekimleri önümüzdeki yılın başlarında başlayacak.

primadonna

Actor Kang Dong Won has been cast in the movie ‘Archipelago‘ alongside fellow actor Ha Jung Woo.

This will mark Kang Dong Won’s first project following his discharge from the army late last month, and considering his track record of movie hits, ‘Archipelago’ is surely on its way to becoming another box office hit with the combined power of Ha Jung Woo.

Set in the late Chosun era as its time period, Kang Dong Won will be playing the rebellious ‘Jo Yoon’, a talented martial artist born under an extremely wealthy and influential father who is not acknowledged for any of his skills due to being the son of his father’s concubine.

On the contrary, Ha Jung Woo will be playing the role of a butcher-turned-Robin Hood to illustrate the lives of the oppressed on the archipelago.

The movie will be directed by Yoon Jong Bin, most known for his mega-hit hit earlier this year with ‘Nameless Gangster‘. He’s worked with Ha Jung Woo since his debut as a director, and now that he’s secured Kang Dong Won in his final cast line-up, preparations for crank-in have begun.

The movie will begin filming early next year.

14.12.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.