JYP Kicks Out 2PM’s Leader Park Jae-beom

South Korea (대한민국)

2PM grubu eski lideri Park Jae-beom, JYP Entertainment Şirketi (JYPE)’nden resmen ayrıldı.

Şirketin websitesinde verilen haberde, Park ile anlaşmalarını bitirdiklerini açıkladılar. JYPE, Park’ın tekrar 2PM’e katılması için çaba gösterdiklerini fakat Park’ın hatalı olduğunu kabul edip yaptığı yorumların onları bu fikirden vazgeçirdiğini beyan ettiler.

Park Jae-beom’un gruptan atılmasının nedeni 2005-2007 yılları arası MySpace’te Kore hakkında halkın tepkisini çekecek ve öfkelenmelerine sebep olacak yorumlar yazmasıydı.

JPYE Şirketi, “Park’ın dönmesini bekleyen 2PM ve tüm hayranlardan özür diliyoruz. Şirket ve diğer 6 2PM üyesi daha iyi bir şekilde karşınıza gelebilmek için daha çok çalışacak.” dedi.

(26.02.2010 / Koreatimes)

(turkgirl_tr)

English:

Former 2PM leader Park Jae-beom has officially left JYP Entertainment (JYPE).
In a message posted on its Web site, JYP Entertainment said it had terminated its exclusive contract with Park. The Korean-American left the group in September after incurring the public’s wrath for critical comments he made about Korea on social networking site MySpace between 2005 and 2007.
JYPE revealed it had made plans for Park to rejoin 2PM, but they were scuttled after the young singer admitted last December that he had done something “that was more serious than the MySpace controversy.”

“To 2PM and everyone who waited for Park’s return, we deeply apologize. … The company and the six remaining members of 2PM will work even harder to present an improved image,” JYPE said.

Image and video hosting by TinyPic

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.