JYJ’s Jaejoong Continues to Top Charts Internationally

JYJ Jaejoong Uluslararası Müzik Listelerinde Zirvede Olmaya Devam Ediyor

JYJ’den Jaejoong Çin müzik listelerini alt üst etti.

C-Jes şirketi: “Kim Jaejoong Çin’in en ünlü özel müzik kanalı CCTV15’in listesinde birinci oldu. Bu program otuz dakika sürüyor ve haftada üç kez yayınlanıyor. Ayrıca bu program Çin’in en popüler Kore müzik programı. Jaejoong ‘Just Another Girl’ ile üç haftadır bu listede bir numara. Ayrıca Yinyuetai’nin haftalık müzik listesinde de dört haftadır bir numara.”dedi.

CCTV 22 kanalı ve 1.000.000.000 izleyicisi ile Çin’in büyük bir performans kanalı ve müzik haberleri yayınlamakta.

Jaejoong’un ilk solo albümü “WWW: Who, When, Why?” 29 Ekim’de yayınlandı ve yayınlandığı günden
beri popülerliğini sürdürüyor. Jaejoong bu albümle iTunes müzik listesinde Japonya, Tayvan, Çin’in de arasında yer aldığı 12 ülkede bir numara oldu. Ayrıca o Japonya Tower Record günlük listesinde ve Oricon’un haftalık listesinde ve daha fazlasında da birinciliğe ulaştı.

Şarkıcı 7 Arlık’ta Nanjing’e konser içinde gelecek ve Seoul’deki performanslarını bitirdikten sonra Yokohama ve Tayvan’da da konserler verecek.

Blingbling*

JYJ‘s Jaejoong has been killing the music charts in China.

C-JeS Entertainment said, “Kim Jaejoong has taken the number one spot in the ‘gold’ program on a Chinese music specialty channel, CCTV15. The program airs three times a week for thirty minutes, and shows the most popular Korean music. Jaejoong’s song ‘Just Another Girl’ has been number one for three weeks straight. Moreover, he’s been number one on Yinyuetai’s weekly music charts for four weeks straight.”

CCTV is a huge Chinese performance station with about 22 channels and 1,000,000,000 viewers. CCTV15 is one of those 22 channels, and relays information about a variety of music.

Jaejoong’s first solo album “WWW: Who, When, Why” was released on October 29, and has been a hit even since before its official release. With the album, Jaejoong has hit the top of the iTunes charts in 12 countries including Japan, Taiwan, China, etc. He has also been number one on Japan’s Tower Record’s daily chart, the Oricon weekly chart, and more.

The singer currently has a concert coming up on December 7 in Nanjing, having completed performances so far in Seoul, Yokohama, and Taiwan.

01.12.2013-soompi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.