Hyundai Motor Labor Union on Strike

South Korea (대한민국)

Hyundai Motor İşçileri Sendikası Grevde

Hyundai Motor işçileri sendikası, 2008 yılından bu yana ilk kez grev yaptı.

Sendika, cuma sabahı grevi başlatmak için Ulsan fabrikasının ana binası önünde bir tören düzenledi. Cuma günü 13:00’dan itibaren dört saat boyunca sabah vardiyasında olan işçiler kısmi greve katıldı, gece vardiyasında olanlar için ise grev cumartesi günü gece 02:00 sularında başlayacak.

Hyundai Motor, 43 yüz civarı araba üretileceğinden dolayı 88 milyar won mali kayıp ile sonuçlanarak grevin şirketin üretim hattını bozabileceğini söyledi. Otomobil üreticisi, işçi ve yönetim arasındaki görüşmelerin yeniden başlatılması için çağrıda bulundu.

Şimdiye kadar her iki taraf da, ücret zammı arasındaki farklılıklar, gece çalışma saatlerinin ortadan kaldırılması ve düzenli işçilerin düzensiz işçilere dönüştürülmesi konusunda başarı sağlayamadı.

JunHong

The labor union of Hyundai Motor has gone on strike for the first time since 2008.

The union held a ceremony in front of the main building of the company’s Ulsan plant early Friday morning to mark the start of its strike. The morning shift went on a partial strike for four hours from 1 p.m. Friday, and the night shift will start its strike at 2 a.m. on Saturday.

Hyundai Motor says the strike will disrupt the company’s assembly line, resulting in financial losses of 88 billion won since 43-hundred fewer cars will be manufactured. The automaker called for a prompt resumption of negotiations between labor and management.

So far, both sides have failed to narrow their differences regarding a wage hike, the elimination of overnight working hours, and transforming irregular workers to regular workers.

13.07.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.