Gov’t to Build Support Center on Dokdo

Hükümet Dokdo Üzerinde Destek Merkezi Oluşturacak

Hükümet ve Kuzey Gyeongsang Eyaleti yetkilileri Doğu Denizi’ndeki Dokdo adacıklarına turistler için bir destek merkezi inşa edecek.

Perşembe günü eyalet hükümeti Ulusal Meclis Milletvekilleri, çarşamba günü 2014 ulusal bütçeye geçilmesinden sonra üç milyar wonun merkezin yapımı için ayarlanmasının onaylandığını açıkladılar.

Üç katlı bir merkez olup, ofis, revir, konaklama ve başka imkanlar yer alacaktır. Tesis turistlere yapılan anket ve araştırma faaliyetleri ile güvenlik testinden geçirilip desteklenecektir.

First Genius

The government and North Gyeongsang Province will build a support center for tourists this year on the Dokdo islets in the East Sea.

On Thursday, the provincial government said the National Assembly approved three billion won for the construction of the center when lawmakers passed the 2014 national budget on Wednesday.

The three-story center will include an office, infirmary, accommodations and amenities. The facility will support safety management for tourists and research and survey activities.

02.01.2014- KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.