Gov’t to Announce Steps to Stabilize Oil Prices

South Korea (대한민국)

Hükümet Petrol Fiyatlarında İstikrar Sağlamak için Adım Atacağını Açıkladı

Maliye Bakanı Bahk Jae-wan, hükümetin yakında yerel petrol fiyatlarında istikrar sağlamak için bir dizi önlem açıklayacağını söyledi.

Çarşamba günü bir ulusal kriz yönetimi toplantısında Bahk, Bilgi Ekonomisi Bakanlığı’nın petrol fiyatlarında istikrar sağlamak için kapsamlı önlemler alacağını söyledi. Elektronik petrol ticaretini tanıtan ve benzin istasyonları anlaşmalarını kolaylaştıran önlemleri içerecek.

Bakan, perşembe günü Washington’daki 20 Maliye Bakanı Grubu açılış toplantısında yüksek küresel petrol fiyatlarının hafifletilmesi için ülkelerden Güney Kore’nin bu çabasına destek vermelerini isteyeceğini de söyledi.

Bahk, doğru zamanda budanmadığında çok kalın olan çalı gibi, ulusun çevresindeki kriz faktörleri de zamanında ve hızla denetlenmeli dedi.

akgbe

Finance Minister Bahk Jae-wan says the government will soon announce a number of measures to stabilize domestic oil prices.

During a national crisis management meeting on Wednesday, Bahk said the Knowledge Economy Ministry will take the lead in unveiling comprehensive measures to stabilize oil prices. This will include introducing electronic oil trading and facilitating bargain gas stations.

The minister also said he will urge countries to join efforts in easing high global oil prices at the Group of 20 finance ministers’ meeting opening in Washington on Thursday.

Bahk said just like bushes that become too thick when not trimmed at the right time, crisis factors surrounding the nation must be examined in a timely manner and swiftly addressed.

KBS World-18.04.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.