Gov’t, Farmers Strike Deal on Pork Imports

South Korea (대한민국)

Devlet ve Çiftçiler İthal Domuz Etinde Anlaştılar

Devlet ve domuz yetiştiren çiftçiler, endüstrinin gümrük vergisi olmadan hükümetin ithal domuz eti planıyla ilgili itirazları konusunda anlaştılar.

Yaklaşık dokuz saatlik görüşmeden sonra, Tarım Bakanlığı ve Kore Domuz Derneği 20 bin ile 70 bin ton arasında vergisiz ithal domuz eti kotasında anlaştılar. Dernek daha sonra pazartesiden itibaren süresiz olarak domuz eti üretimini askıya alma planını geri çekti.

İki taraf da bu yıl domuz eti fiyatlarının her kilo için 3900 wonun altına düşmesi halinde, devlet ve derneğin ortak çalışacağını ve devletin 100 milyar wonluk domuz alımı sağlayacağı konusunda anlaştılar.

akgbe

The government and pig farmers have struck an agreement regarding the industry’s protest over the government’s plan to import pork without tariffs.

After nearly nine hours of negotiations, the Agriculture Ministry and the Korea Swine Association agreed to cut the quota of tariff-free foreign pork imports from 70-thousand to 20-thousand tons. The association then withdrew its plan to suspend pork production indefinitely from Monday.

The two sides also agreed that if pork prices fall below 39-hundred won per kilogram later this year, the government and the association would form a joint task force and the government would provide one hundred billion won to purchase pork reserves.

02.04.12-KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.