GNP, DP Agree to Handle 2012 Budget Plan Within the Year

South Korea (대한민국)

Büyük Ulusal Parti ve Demokrat Parti Bir Yıl İçinde 2012 Bütçe Planını Ele Alacak

İktidardaki Büyük Ulusal Parti (BUP) ve ana muhalefet, Demokrat Parti(DP), pazartesi günü olağanüstü bir oturum düzenlemeye ve bir yıl içinde hükümetin bütçe planını konuşmaya karar verdi.

BUP grup başkanı Hwang Woo-yea ve DP grup başkanı Kim Jin-pyo, perşembe günü Ulusal Mecliste yapılan bir görüşmede karara vardı.

İki lider, yakında yapılacak olan olağanüstü oturumda, gelecek yılın bütçe planı ve Ulusal Meclisin yasa taslaklarını ele alma usulünün gözden geçirilmesi de dahil beklemedeki önemli yasa taslaklarına değinmeye karar verdiler. İki parti, Güney Kore-ABD serbest ticaret anlaşmasından zarar görebilecek endüstrilere yardım edilmesiyle ilgili yasa taslağını da ele alacak.

ji-young park

The ruling Grand National Party (GNP) and the main opposition Democratic Party (DP) have agreed to convene an extraordinary session on Monday and address the government’s budget plan within the year.

GNP Floor Leader Hwang Woo-yea and DP Floor Leader Kim Jin-pyo reached the decision in a meeting at the National Assembly on Thursday.

They agreed to address key pending bills during the upcoming extraordinary session, including next year’s budget plan and a bill seeking revisions to the National Assembly’s procedures of handling bills. The two parties will also handle bills related to helping industries that could suffer damages from the South Korea-U.S. free trade agreement.

KBS World-08.12.2011

http://img811.imageshack.us/img811/8650/110805p0032s.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.