f(x)’s Sulli Will Star in Upcoming Film ‘Pirates’

f(x) Grubundan Sulli ‘Pirates’ Filminde Başrol Oynayacak

f(x) üyesi Sulli, ‘Pirates’ filminin kadrosuna dahil oldu!

SM Entertainment, 13 Ağustos’ta, “Sulli, ‘Pirates’ filminde korsan Heuk Myo (‘Black Cat’) rolünde oynayacak ve korsan kaptan Yeo Wuhl (Son Ye Jin) ile takım olacak.” diyerek bunu doğruladı. Filmde Heuk Myo karakteri, aktif ve canlı kişiliği ile korsan mürettebatını neşelendiren kişi olacak.

Yönetmenliğini Lee Suk Hoon’un yapacağı ‘Pirates’ şimdiden ‘Karayip Korsanları’nın Kore versiyonu olarak adlandırılıyor ve film için yaklaşık 10 milyar won (8,9 milyon ABD doları) yatırım yapılacak. Film, Joseon Hanedanlığı döneminde geçiyor ve değerli bir hazineyi yutan bir balinayı avlamaya çalışan bir grup korsanı konu alıyor.

Şimdiye kadar kadroya katılanlara arasında, Kim Nam Gil, Son Ye Jin, Lee Kyung Young, Yoo Hae Jin, Oh Dal Soo, Ahn Nae Sang, Park Chul Min ve Jo Dahl Hwan yer alıyor.

Min-Hee Chang^^

f(x)’s Sulli has been confirmed for the upcoming film ‘Pirates’!

SM Entertainment confirmed on the 13th, “In the upcoming film ‘Pirates’, Sulli will play the role of pirate Heuk Myo [‘Black Cat’] and will team up with the pirate captain Yeo Wuhl [Son Ye Jin].” Heuk Myo will be the atmosphere maker of the pirate crew with her active and cheerful personality.

‘Pirates’, which will be directed by Lee Suk Hoon, has already been dubbed as the Korean version of the ‘Pirates of the Caribbean’ and approximately 10 billion Won (~8.9 million USD) will be invested into the film. The upcoming movie portrays the story of a group of pirates on the hunt during the Joseon Dynasty for a whale that swallowed a valuable treasure.

Kim Nam Gil, Son Ye Jin, Lee Kyung Young, Yoo Hae Jin, Oh Dal Soo, Ahn Nae Sang, Park Chul Min, and Jo Dahl Hwan have so far already been cast for the film.

13.08.2013 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.