yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Outbreak of The Korean War (June 25th, 1950)
#1
Outbreak of The Korean War (June 25th, 1950)

[Resim: w2.jpg]

Komünist Kuzey Kore silahlı kuvvetleri, Güney Kore’yi vurarak Kore Savaşı’nı başlatmıştır. Birleşmiş Milletler himayesi altında hareket eden ABD, Güney Kore savunmasını harekete geçirerek üç yıl boyunca sürecek kanlı ve ortam geren bir savaş meydana gelmiştir.

Eskiden Japonya’ya ait olan Kore, işgal bölgelerine ayrılmıştır. ABD kuvvetleri, Kore’nin güneyinde Japon kuvvetlerinin teslimiyetini kabul ederken Sovyet güçleri de kuzeyde aynısını yapmıştır. Almanya’da olduğu gibi bu geçici bölünme, kalıcı hale gelmiştir. Sovyetler, Kuzey Kore’de komünist bir rejimin kurulmasına yardımcı olurken ABD ise Güney Kore’ye mali ve askeri destek için ana kaynak olmuştur.

25 Haziran 1950 günü Kuzey Kore kuvvetleri, Güney Kore ordusunu (ve ülkede bulunan küçük bir ABD kuvvetini) şaşırtmış ve hızlı bir şekilde başkent Seoul’e doğru yönelmiştir. ABD, Güney Kore’nin askeri yardım çağrısına BM Güvenlik Konseyi aracılığı ile cevap vermiştir. Elindeki bu karar ile Devlet Başkanı Harry S. Truman, “polis hareketi” olarak adlandırdığı bir hareketle ABD kara, hava ve deniz kuvvetlerini hızlı bir şekilde Kore’ye sevk etmiştir. Amerikan müdahalesi olayların gidişini değiştirmiş ve ABD ve Güney Kore kuvvetleri, Kuzey Kore içlerine kadar ilerlemiştir. Bu hareket, 1950’lerin sonlarında komünist Çin kuvvetlerinin büyük müdahalesini teşvik etmiştir. Kore’deki savaş, bundan sonra kanlı bir çıkmazın içine saplanmıştır. 1953 yılında ABD ve Kuzey Kore savaşı sonlandıran bir ateşkes imzalamıştır. Ateşkes antlaşması, Kuzey ve Güney Kore’nin devam eden bölünmesini sonuçlandırmıştır.

Soğuk Savaş’ın ilk “sıcak” savaşı, Kore Savaşı olmuştur. 55.000’in üstündeki Amerikan askeri, çatışmada öldürülmüştür. Kore, ABD ordusunun düşmanın yenilgisini tamamlamayı amaçlamadığı ilk sınırlı savaştır. ABD hükümeti için böyle bir yaklaşım, bir üçüncü dünya savaşını engellemek için tek mantıklı seçenekti. Bu durum, İkinci Dünya Savaşı’nda elde edilen zaferi kullanan Amerikan halkı için can sıkıcı bir deneyim olduğunu kanıtlamıştır. Halk, anlamak ya da desteklemek için zor olan sınırlı savaş kavramını bulmuştur ve Kore Savaşı, asla halkın desteğini alamamıştır.

Kaynak
Cevapla
#2
<English>

Outbreak of The Korean War (June 25th, 1950)

[Resim: w2.jpg]

Armed forces from communist North Korea smash into South Korea, setting off the Korean War. The United States, acting under the auspices of the United Nations, quickly sprang to the defense of South Korea and fought a bloody and frustrating war for the next three years.

Korea, a former Japanese possession, had been divided into zones of occupation following World War II. U.S. forces accepted the surrender of Japanese forces in southern Korea, while Soviet forces did the same in northern Korea. Like in Germany, however, the "temporary" division soon became permanent. The Soviets assisted in the establishment of a communist regime in North Korea, while the United States became the main source of financial and military support for South Korea.

On June 25, 1950, North Korean forces surprised the South Korean army (and the small U.S. force stationed in the country), and quickly headed toward the capital city of Seoul. The United States responded by pushing a resolution through the U.N.'s Security Council calling for military assistance to South Korea. (Russia was not present to veto the action as it was boycotting the Security Council at the time.) With this resolution in hand, President Harry S. Truman rapidly dispatched U.S. land, air, and sea forces to Korea to engage in what he termed a "police action." The American intervention turned the tide, and U.S. and South Korean forces marched into North Korea. This action, however, prompted the massive intervention of communist Chinese forces in late 1950. The war in Korea subsequently bogged down into a bloody stalemate. In 1953, the United States and North Korea signed a cease-fire that ended the conflict. The cease-fire agreement also resulted in the continued division of North and South Korea at just about the same geographical point as before the conflict.

The Korean War was the first "hot" war of the Cold War. Over 55,000 American troops were killed in the conflict. Korea was the first "limited war," one in which the U.S. aim was not the complete and total defeat of the enemy, but rather the "limited" goal of protecting South Korea. For the U.S. government, such an approach was the only rational option in order to avoid a third world war and to keep from stretching finite American resources too thinly around the globe. It proved to be a frustrating experience for the American people, who were used to the kind of total victory that had been achieved in World War II. The public found the concept of limited war difficult to understand or support and the Korean War never really gained popular support.

Source
Cevapla
#3
[Resim: w1.jpg]
Cevapla
#4
Komünist bir yönetimden ne beklenir ki.. Smile Teşekkürler paylaşım için..

Seher Seheri'ni çook seviyor ama belki Seher Seheri'ni daha çok seviyordur. xD --- yongseng


Cevapla
#5
Tanıtım için teşekkür ederim Esra abla... ^^

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansWorld?fref=ts
D.Mod. » 01.07.2011
Mod. » 19.07.2011
Süper Mod. » 18.08.2011
Koordinatör » 26.10.2011
Co-admin » 27.01.2012
Admin » 24.03.2012
S.Admin » 30.11.2012
Cevapla
#6
Teşekkürler. Onay
Cevapla
#7
Gerçekten teşekkür ederiz. Bazı şeylerin gün yüzüne çıkması güzel; ayrıca karınca gibi çalışan Koreliler şimdi müthiş bir teknoloji ve sevilen bir ülke olmayı başardılar. Mükafatını fazlasıyla aldıklarını ve almayada devam ettiklerini düşünüyorum. Biggrin
Cevapla
#8
[Resim: w3.jpg]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise