yukari
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nora Okja Keller
#1
Nora Okja Keller
[Resim: W0E9O8.gif]

Nora Okja Keller, 22 Aralık 1965'de Seoul Güney Kore'de doğmuş Koreli-Amerikan bir yazardır. 1997 yılında kurgulamaya başladığı romanı Comfort Woman ve ikinci kitabı Fox Girl (2002) ile; 2. Dünya Savaşı sırasında Japon birlikleri tarafından seks kölesi olarak görülen Kore kadının başından geçen travmatik olaylara odaklanmıştır.

Eleştirel Övgü
Keller’ın ilk romanı New York Times yazarı Michiko Kakutani gibi birçok eleştirmen tarafından övgü aldı. Michiko yazısında, "Keller anneler ve kızları hakkında güçlü bir kitap yazmış ve kuşakları birbirine tutkuyla bağlamış" ifadesine yer vermiştir. Kakutani ise bu kitaptan bahsederken "lirik ve unutulmaz bir roman" ve "etkileyici bir ilk eser" ifadelerini kullanmıştır. Comfort Woman; 1998'de Amerikan Kitap Ödülü'nü ve 1999'da ise Elliot Cades Ödülü'nü kazanmıştır; 1995'de Keller, Comfort Woman'ın ikinci bölümü olan kısa hikayesi "Mother-Tongue" ile Pushcart Ödülü'nü kazanmıştır. 2003'de, Havai Edebiyat Ödülü'nü kazanmıştır.

Profesyonel Özgeçmiş
Keller, Honolulu'daki Punahou School'dan mezun olmuştur. Havai Üniversitesi'nde psikoloji ve İngilizce bölümlerinde çift anadal yapmış ve Honolulu Star-Bulletin gazetesi gibi yerlerde serbest yazar olarak çalışmıştır. Santa Cruz'daki Kaliforniya Üniversitesi'nde Amerikan Edebiyatı üzerine yüksek lisans ve doktora yapmıştır. Şu anda Punahou School'da İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Kişisel Özgeçmiş ve Köken
Keller, Havai'de annesi Koreli Tae Im Beane tarafından yetiştirilmiştir ve kökenini Koreli Amerikan olarak açıklar. Babası Robert Cobb ise Alman bir bilgisayar mühendisidir. 3 yaşından beri Havai'de yaşamaktadır. James Keller ile 1990'da evlenmiştir ve Tae ve Sunhi isimlerinde iki kızları vardır.

Çalışmalarındaki Etkilenim
Keller, Havai Üniversitesi tarafından verilen bu konudaki ilk ders olan Asya Amerikan edebiyatından bir ders aldığında ilk defa "Asyalı Amerikan" terimini duyduğunu söylemiştir. Müfredat; Maxine Hong Kingston, Jade Snow Wong ve Joy Kogawa'yı içeriyordu. Comfort Woman'ın doğuşu Keller'ın 1993 yılında Havai Üniversitesi'nde dinlediği; Japon askerlerinin II. Dünya Savaşı sırasında seks köleleri için kullandıkları terim olan "comfort woman"lardan biri olan Keum Ja Hwang tarafından verilen bir sempozyuma dayanır. "Onun başından geçenler gerçekten olağan dışıydı ve birinin bunları yazması gerektiğini düşündüm." demiştir. Keller eserlerinde; Havai'nin çoklu etnik ortamında kendi karışık etnik kimliğini keşfetmesini ve annesiyle olan ilişkisini inceler.

Korean Comfort Women (2. Dünya Savaşı Japon Seks Köleleri) hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Diğer Eserleri
Yobo
Intersecting Circles

Çeviri / Translation: Aralidia

|| English ||

Nora Okja Keller (born 22 December 1965, in Seoul, South Korea) is a Korean American author. Her 1997 breakthrough work of fiction, Comfort Woman, and her second book (2002), Fox Girl, focus on multigenerational trauma resulting from Korean women's experiences as sex slaves, euphemistically called comfort women, for Japanese and American troops during World War II.

Critical acclaim
Keller’s first novel was highly praised by critics, including Michiko Kakutani in The New York Times, who said that in Comfort Woman, "Keller has written a powerful book about mothers and daughters and the passions that bind generations." Kakutani called it "a lyrical and haunting novel" and "an impressive debut." Comfort Woman won the American Book Award in 1998 and the 1999 Elliot Cades Award; previously, in 1995, Keller won the Pushcart Prize for a short story, "Mother-Tongue", which became the second chapter of Comfort Woman. In 2003, she won the Hawai'i Award for Literature.

Professional background
Keller is a graduate of the Punahou School in Honolulu. She received her B.A. from the University of Hawaii with a double major in psychology and English and worked in Honolulu as a freelance writer, including at the Honolulu Star-Bulletin, a newspaper. She earned an M.A. and a Ph.D. in American Literature from the University of California at Santa Cruz. She now works as an English teacher at Punahou School.

Personal background and ethnicity
Keller was raised primarily by her Korean mother, Tae Im Beane, in Hawaii and identifies her ethnicity as Korean American. Her father, Robert Cobb, however, was a German computer engineer. She has lived in Hawaii from the age of three. Married since 1990 to James Keller, she has two daughters, Tae and Sunhi Keller.

Influences on her work
Keller says she first heard of the term "Asian American" when she took a course in Asian American literature, the first course in this topic offered by the University of Hawaii. The syllabus included Maxine Hong Kingston, Jade Snow Wong, and Joy Kogawa. The genesis of Comfort Woman dated to a 1993 human rights symposium at the University of Hawaii where Keller heard a presentation by Keum Ja Hwang, who had been a comfort woman, the euphemism used by Japanese troops for sex slaves during World War II. "Her experience was so extraordinary," Keller has said, "I thought someone should write about it." Keller’s novels explore her own complex ethnic identity in the context of Hawaii’s multi-ethnic society and her relationship with her mother (upon whom "some details" of characters in her fiction are based).

Click for more information about Korean Comfort Women (Japon's World War II Sex Slaves) !

Other Writing
Yobo
Intersecting Circles

Source


| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]Alıntı
#2
Teşekkür ederiz. Smile
Alıntı
#3
Nora Okja Keller
Translated by Dilara ÖZEN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Alıntı
#4
Teşekkürler. Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Alıntı
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi