yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Korean Customs and Beliefs
#1
Korean Customs and Beliefs

[Resim: 2o59f.jpg]

Kore Hükümeti iki farklı ülkeye bölünmüş olsa dahi, geleneksel kültür ve örfler her iki ülke tarafından paylaşılmış. Müzik, dans, resim, edebiyat ve zanaat Kore kültürünün önemli parçalarıdır. Kore halkının gelenekleri bu maddelerle detaylı olarak konu edildi.

Kültürleri ile Birleşmiş, Sınırları ile Ayrılmış Kore
1948’ e kadar, Kore dünya haritasında tek bir ülkeydi fakat politikal huzursuzluklar, farklı politik ideolojiler ile tek bölgede iki ülkeye bölünmelerini sonuçladı. Bununla beraber, bölgenin kültürü ve geleneksel değerleri ile hala her iki ülke de bağlıdır. Kore dili, her iki ülkede de konuşulur ve aynı aile sistemi her iki ülkede de takip edilir. Aynı politik durumda olmayan Kuzey Kore’ye göre esnek bir politik yapıya sahip olması sebebiyle büyük çoğunlukla Güney Kore’de küreselleşme aile modellerinde ve sosyal yapıda bazı değişiklikler meydana getirdi. İyi ve eski alışkanlıkların kolay kolay bırakılamayacağı gibi, her iki ülkede de kültür ve geleneklerin derin kökleri var. Konfüçyus’un felsefi harikalığından etkilenmiş Kore inanışları aile, halk ve toplum içinde batının bireyselci ideolojisine benzemez.

Kore Ailesi
Aile, Kore toplumunun en önemli parçasıdır ve babanın ailenin başı olduğu odaklı aile yapısı sürdürülür. Aileler, babanın aile üyelerinin sağlığını, barınmasını, beslenmesini ve evlenmelerini gözetmesi gerektiği inancını Konfüçyus ve onun öğretilerini sımsıkıca takip eder. Geleneksel Kore ailelerinde hiyerarşik yapılanma belirgindir. En büyük erkek çocuk ailenin ihtiyaçları için babaya yardım eder, ona itaat eder ve kararlarını takip eder. Eski bir ekol kadınların karar verilmesine dahil olmaması ve sadece erkeklerin dış işlerle uğraşmalarını söylemektedir. Bununla beraber, bu düşünce kalıbı gitgide zamanla değişerek, kadınlar liderler, iş kadınları, yöneticiler ve öğretmenler olarak göründüler. Ailenin her üyesi için bireysel hayaller ve ihtiyaçlar ikincil ve aile refahı birinci ve baş gayedir. Konfüçyus ve öğretileri Koreliler için derin etkiye sahiptir ve bu sebepledir ki saygı, bağlılık, onur ve samimiyete inanırlar.

Kore İnançları ve Uygulamaları
Koreliler samimiyete inanırlar ve tanışırken, yemek yerken, dua ederken ya da kutlama yaparken bile protokollerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Hadi birlikte başlığın bu kısmındaki farklı Kore görgü kurallarına bakalım.
Eğilmek Kore kültüründe el sıkışmakla eşdeğerdedir. Eğilmek tanışılan kimseye duyulan şükran ve saygının gösterilmesidir. Genç jenerasyon eğilmenin ardından birbirleriyle el sıkışarak batı kültürü ve kendi kültürlerini harmanlamıştır.
Hediyeler kültürlerinin bütünleyici bir parçası olmayı sürdürür bununla beraber, hediyeler her zaman yeterlik ve satın alınabilme gücüne göre verilir. Koreliler sıkıca karşılıklılığa inanırlar. Miktar ve rakamlar bile hediyeni değer katar, yedi şanslı bir rakam sayılır bu yüzden yedinin katlarından herhangi bir şey içtenlikle kabul edilir. Bununla beraber, Koreliler dördü uğursuz bir rakam saydıkları için dördün katlarından her hangi bir şey vermekten kaçınırlar. Kore kültüründe kırmızı, sarı ve pembe mutluluk ve refahı simgeler. Ambalaj olarak beyaz, siyah ya da gri kullanılması hatır kırıcıdır ve kaçınılmalıdır.
Kore yemekleri ve içecekleri onların kültürüne tat katar ve pirinç içkisi onlara özgü kimchi ile servis edilir. Soğuk erişte, bibimbap, bulgogi ve dakgalbi dünyaca ünlü Kore yemeklerinden bazılarıdır. Yine de sofra ve yemek yemek sıkı kuralları takip eder. Ev içinde uğurlama yoktur, eve ya da odaya girmeden önce ayakkabılar çıkarılır ve en önemlisi sadece erkek ev sahipleri içecekleri servis eder.
Budizm Kore’deki ana dindir ve onun öğretileri Kore yaşam tarzına, kültürüne ve sanatına akseder. Birçok Budist heykel, anıt ve tapınak hükümetçe Ulusal Hazineler ve Anıtlar listesine dahil edilmiştir. Yungdrung Kore Budizmi’nin baş sembolüdür ve Kore’de bu sembol tapınaklar ve dini alanların dışarısında görülebilir. Kore kültürü toprak kaplar ve seramikler olmadan tamamlanamaz. Toprak kaplar Kore’nin kültürel simgesidir ve yüzlerce binlerce yıl evvel başlamıştır. Bugün, celadoni, Kore’nin mavi sırlı toprak kabı dünyaca ünlüdür. Bu toprak kabın tarzı Koreliler tarafından Japonlara geçmiştir.
Kore'de evlilik sadece iki bireyin birleşmesi anlamına gelmez bundan başka iki ailenin ve iki farklı yaşam tarzının birleşmesidir. Çöpçatanların ( Eui Hon) yardımıyla çöpçatanlık, midilli üzerinde evlilik geçiti, aile üyelerini selamlama ( Gyobaerye), aynı bardaktan çift içişi (Hapgeunrye) ve düğün alayı (Wugwi) geleneksel Kore evliliklerinin başlıca ritüelleridir.
Geleneksel kıyafetler Kore halkının gururudur. Hanbok geleneksel Kore kıyafetine verilen isimdir. Evlilik törenlerinde, aile törenlerinde ve geleneksel festivallerde giyilir. Ayrıca Kore’de resmi hükümetin ve ulusun kıyafetidir. Her yaştan insanlar gururla bu kıyafeti giyerler çünkü bu kıyafet onların kültürünü tanıtan simgelerden biridir.

Örfleri bilmek ve anlamak önemlidir çünkü bir ülkeyi ziyaret ettiğinizde, onların kurallarında ve örflerine uymalısınız aksi halde batı uygulamaları ve örfleri Kore halkının örflerinden tamamen farklı olduğu için ziyaretiniz utanç verici bir durumla sonuçlanabilir.


Kaynak

[Resim: ljEvAp.png]
Cevapla
#2
English
Korean Customs and Beliefs


Although the Korean state is divided into two different countries, traditional culture and customs are shared by both the countries. Music, dance, painting, literature and crafts are important parts of the Korean culture. The customs of the Korean people are discussed in detail in this article.

Korea – Divided by Boundaries, United by Culture
Until 1948, Korea was a single country on the world map but political unrest resulted in a division of the region into two countries with different political ideologies. However, culture and traditional values of the region still bind these two countries with each other. The Korean language is spoken in both the countries and a similar family system is followed in both countries. Globalization has made certain changes to the family patterns and social structure, predominantly in South Korea because of its flexible policies, which is not the case with North Korean politics. As good and old habits die hard, both the Korean countries are still deeply rooted in their culture and traditions. Influenced by the philosophical brilliance of Confucius, Koreans believe in family, community and society, unlike western ideology of individualism.

Korean Family
Family is the most important part of Korean society and they lead a family oriented life where the father is the head of the family. Families following Confucius and his teachings firmly believe that the father must take care of the health, shelter, food and marriage of his family members. Hierarchical structure is evident in a conventional Korean family. The eldest son will help his father in all the family matters, must obey his father and follow his decisions. The old school says that womenfolk must not indulge in decision making and only males must handle the external affairs. However, this thinking pattern is changing with time as more and more women are emerging as leaders, business executives and teachers. Individual dreams and needs are secondary and family welfare is the first and foremost goal of every family member. Confucius and his teachings have a deep impact on Koreans and that's why they believe in duty, loyalty, honor and sincerity.

Korean Beliefs and Practices
Koreans believe in sincerity and following protocols while meeting, eating, praying or even celebrating is very important. Let us have a look at different Korean etiquette in this section of the article.
Bowing is equivalent to the handshake in Korean culture. Bowing means showing gratitude and respect to the person you are meeting with. The younger generations have blended the western culture with their native culture by shaking hands after bowing to each other.
Gifts have remained an integral part of their culture; however, gifts are always given according to the capacity and affordability of the other person because Koreans firmly believe in reciprocating. The quantity or numbers also add value to your gifts; seven is considered as a lucky number so anything in multiples of seven will be accepted heartily. However, they avoid giving anything that falls in the multiple value of four because Koreans consider four as an unlucky number. Red, yellow and pink colors denote happiness and prosperity in the Korean culture. The use of white, black or green colors for wrapping is offensive and must be avoided.
Korean food and drinks add flavor to their traditional lifestyle and rice malt served with kimchi is their specialty. Cold noodles, bibimbap, bulgogi and dakgalbi are some of the world famous Korean dishes. However, dining and eating means following a strict protocol. No indoor farewells, the removal of shoes before entering the house or dining room, and most importantly, only male hosts will serve the drinks.
Buddhism is the main religion in Korea and its teachings reflect in Korean lifestyle, culture and arts. Numerous Buddhist statues, monuments and temples have been included in the National Treasure and Monument list by the government. Yungdrung is major symbol of Korean Buddhism and it can be seen outside temples and religious places in Korea.
Korean culture is incomplete without pottery and ceramics. Pottery is Korea's cultural emblem and it started thousands of years ago. Today, celadon, a Korean blue-glazed pottery, is famous all over the world. This pottery style was passed on to the Japanese by the Koreans.
A Korean Marriage does not mean the union of two individuals only, but also the unification of two families and two different lifestyles. Matchmaking with the help of matchmakers (Eui Hon), wedding parade on a pony, bowing to the members of family (Gyobaerye), couple drinking from the same cup (Hapgeunrye) and bridal procession (Wugwi) are major rituals of a traditional Korean marriage.
Traditional clothes are the pride of the Korean people. Hanbok is the name given to traditional Korean attire. It is worn in marriage ceremonies, family functions and traditional festivals. It is also the official government and national dress in Korea. People of all ages wear it with pride because it is one of the emblems of their cultural identity.

Knowing and understanding these customs is important because while visiting the country, you must abide to their rules and customs; otherwise, you might end up in an embarrassing situation because western practices and customs are totally different from the customs of the Korean people.


Source

[Resim: ljEvAp.png]
Cevapla
#3
Teşekkürler Şehriban. Smile
Ve sen yine kendi bildiğini okudun...
Kalbi kırık bedenimde bir yara daha açtın.
30.10.2020
Cevapla
#4
Paylaşım için teşekkürler ^^
Cevapla
#5
Korean Customs and Beliefs
Translate: Şehriban KILIÇSOKAN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#6
Teşekkürler... Smile
D.Mod. » 01.07.2011
Mod. » 19.07.2011
Süper Mod. » 18.08.2011
Koordinatör » 26.10.2011
Co-admin » 27.01.2012
Admin » 24.03.2012
S.Admin » 30.11.2012
Cevapla
#7
Korean Customs and Beliefs
Translated by: Şehriban KILIÇSOKAN

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise