yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jinju City (진주시 / Jinju-si)
#1
Jinju City (진주시 / Jinju-si)

[Resim: JApZ1o.png]

Ülke: South Korea
Bölge: Yeongnam
İdari Bölgeler: 1 nahiye, 15 bucak, 21 semt
Alan / Yüz Ölçümü: 712.63 km2 (275.15 sq mi)

Amblem

[Resim: kBj94W.png]


Jinju, Güney Kore- Gyeongsang Eyaleti'nde bir şehirdir. Imjin Savaşı sırasında Japon kuvvetleri tarafından ilk (1592) ve ikinci (1593) Jinju Kuşatması'nın konumu olmuştur. Kore Hava Kuvvetleri Eğitim ve Öğretim Komutanlığı Cumhuriyeti Kentin doğu kesiminde yer almaktadır. Jinju'da, Jinju Kalesi, Jinju Ulusal Müzesi ve Nam-gang Prehistorik Site Yerleşim Yeri Müzesi gibi kültürel-tarihsel alanlar yer almaktadır.

Tarih

Jinju, eski zamanlardan beri ulusal kültürün bir kaynağı olmuştur. Antik kentin 1000 yıllık tarihi mirasını barındıran bir şehir olarak Jinju, vatansever ruhu, eğitim, kültür ve sanatın bir evi olarak ünlenmiştir.

Gaya Çağı'nda Goryeonggaya'nın antik bir şehri olmuştur. Bu şehir Üç İmparatorluk Dönemi'nde Baekje 'Geoyeolseong' olarak anılmıştır ve Birleşik Silla Dönemi'nde 'Geoyeolju', 'Cheongju', ve 'Gangju' denilmiştir. Şehrin adı Goryeo Hanedanlığı - Kral Taejong'un 23. yılında ilk kez "Jinju" olarak değiştirilmiştir (940).

Kral Seongjong'un 2. yılında (983) 12 biriminden (Goryeo and Joseon Hanedanlığında idari yerel birim) biri, 'Jinju birimi' olmuştur. Joseon Hanedanlığı -Kral Gojong'un 33. yılında (1896), ulusun idari bölgesi 13 eyalet olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu zamanda Jinju, Gyeongsang Eyaleti''ne bağlanarak, Gyeongsang Eyaleti''nin başkenti haline gelmiştir. Ve eyalet valisi Jinju'da ikamet etmeye başlamıştır. 1 Nisan 1925 tarihinde, eyalet başkenti olarak Busan, Jinju'nun yerini almıştır.

15 Ağustos 1949 tarihinde, Kore Cumhuriyeti hükümeti kurulmuş ve "yerel özyönetim sistemi" başlamıştır. Bu zamanda Jinju, şehir statüsüne yükseltilmiştir. 1 Ocak 1995 tarihinde,"Kensel-Kırsal Birleşik Şehri kurmaya dair olan Kanun" ile uyum içerisinde, Jinju şehri ve Jinyang İlçesi tükenmiş olup, birleşik Jinju şehri olarak birleştirilmiştir.

|| English ||

Country: South Korea
Region: Yeongnam
Administrative divisions: 1 eup, 15 myeon, 21 dong
Area: 712.63 km2 (275.15 sq mi)

Gyeongsang Province', South Korea. It was the location of the first (1592) and second (1593) Sieges of Jinju by Japanese forces during the Imjin War. The Republic of Korea Air Force Education and Training Command is located in the eastern part of the city. There are cultural-historical tourist attractions in Jinju such as Jinju Castle, the Jinju National Museum, and the Nam-gang Prehistoric Site Museum.

History

From old times, Jinju was a fountainhead of national culture and spirit. As a city that has held 1,000-year-old historical heritage of the ancient city, Jinju has been well renowned as a home of patriotic spirit, education, culture and art.

Jinju was an ancient city of Goryeonggaya in the Gaya Era. This city was called 'Geoyeolseong' of Baekje during the Three Kingdom Era, and was called 'Geoyeolju', 'Cheongju', and 'Gangju' during the Unified Silla Era. Name of this city was changed into 'Jinju' for the first time in the 23rd year of King Taejong' of the Goryeo Dynasty- (940).

It became 'Jinju-mok', one of 12 moks (local administrative units in Goryeo and Joseon Dynasty) in the 2nd year of King Seongjong(983). In the 33rd year of King Gojong of the Joseon Dynasty (1896), administrative district of the nation was reorganized with 13 provinces. At that time Jinju began to belong to Gyeongsangnam-do', and became capital town of Gyeongsangnam-do'. And provincial governor started to reside in Jinju. On April 1, 1925, Busan replaced Jinju as provincial capital.

On August 15, 1949, the government of the Republic of Korea was established and 'the local self-government system' was started. At that time, Jinju-bu was raised to Jinju-si (city) and started to have mayor of the city. On January 1, 1995, in accordance with 'the Law pertaining to the establishment of Urban-Rural Integrated City', Jinju-si and Jinyang-gun became extinct and were merged into one integrated Jinju-si (city).


Kaynak / Source
Cevapla
#2
Eline sağlık Tuğçe, teşekkürler. ^^
Cevapla
#3
Teşekkür ederiz. ^^
#4everpcy
Cevapla
#4
Jinju City (진주시 / Jinju-si)
Translate: Tuğçe ELİT

>>> https://www.facebook.com/groups/436600996479651/
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise