yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeju Special Self-Governing Province (제주특별자치도 / Jeju-do)
#11
Şehrin Kimliği

Sembolik Logo

[Resim: 100px-Logo-of-Jeju-Province-South-Korea-svg.png]

Jeju kelimesi, Jeju bazaltını temel alan siyah renk ve Jeju halkının cültürü ile gücü ve azmi simgelemektedir. Yatay çizgiler, eşitlik değerini destekleyen Jeju’nun ruhunu ve Dünya Doğal Mirası olarak Jeju’nun parlayışını ifade etmektedir. Yeşil renk, yeşil Hallasan’ın simgesel bir temsilidir; mavi renk, koruma bölgesindeki biyosferi ve okyanusu simgelemektedir; turuncu renk , kendi kendini yöneten ve cesaretle yükselen Jeju’nun geleceğe yönelik değerini temsil etmektedir.

Jeju Özel Özerk Eyaleti Bayrağı

[Resim: 100px-Flag-of-Jeju-svg.png]

>>> Şeklin Açıklaması

• Jeju’nun temsilci şehir kimliğinin sembolik logosu, Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin Korece yazısının üstündeki bayrağın ortasında yer almaktadır.

• Pasifik Okyanusu’nu çevreleyen ülkelerde Jeju’nun temiz suları.

• Halla Dağı’nın manevi yeşili.

21.yüzyılın yükselen ve büyüyen vizyonu, bir Dünya Doğal Mirası alanı olan Jeju Serbest Uluslar Arası Şehri’nin ruhunu beslemektedir.

Şehrin Markası

[Resim: 913124eb-5943-47e7-8fdb-7c2d3eea6c50.jpg]

Bu sembolik kelime, Kore’nin tek Dünya Mirası alanı olan Jeju Özel Özerk Eyaleti’nin geleceğini simgelemektedir.

Jeju’nun gizemli lav mağaralarının görüntüsü, Dünya Mirası listesindeki yazıt için temsilci olarak seçilmiştir. Jeju’nun bazaltı ve volkanik ada dokusu, hat sanatı kullanılarak ifade edilmektedir. Jeju’nun güzelliği, yumuşak bir kaligrafik stil ve renk içinde ifade edilmektedir.

Karakterler

[Resim: eb38f122-8136-4d9a-8174-78aced74432c.jpg]

"Dorhee", bazalttan yapılan taş heykel Dolharubang’ın şekliyle örtüştürülerek oluşturulmuştur. Bazalt, Dünya Mirası alanının volkanik lav için sembolik bir motiftir. “Sorhee”, Jeju’nun kadın dalgıcının kostümünü giymektedir. Dorhee ve Sorhee’nin yüzleri, Jeju’nun İngilizce adı kullanılarak tasarlanmıştır. Jeju’nun kullanımı, tasarımın farklı bir stratejisi olarak kabul edilmektedir ve farklı hareketler ve kostümler oluşturmak için uygulanabilmektedir.

Amblem

[Resim: eeffd663-d0a5-4b90-b3e2-05189da61ce7.jpg]
Amblem, işaret, logo ve slogan kelimeleri kullanılarak geliştirilmiştir. Saygınlık ya da nişan ihtiyacı olduğunda medyada kullanılmaktadır.

Kaynak

Cevapla
#12
<English>

City Identity

Symbolic Logo

[Resim: 100px-Logo-of-Jeju-Province-South-Korea-svg.png]


The word mark, Jeju, symbolizes strong and tenacious Jeju with the black color based on the Jeju basalt and the Jeju people's culture that guards and develops its tradition.

The horizontal brush lines express the spirit of Jeju upholding the value of equality and the shining Jeju's nature as a World Natural Heritage. The green color is a symbolic representation of the green Mt. Hallasan; the blue symbolizes the ocean and the biosphere preservation zone; and the orange represents the future-oriented value of Jeju as a special self-governing province and the boldly rising Jeju's hope.

Jeju Special Self-Governing Province's Flag
[Resim: 100px-Flag-of-Jeju-svg.png]


>>> Shape Explanation


• The symbolic logo of Jeju's representative city identity (CI) is placed in the center of the flag above the Korean writing of Jeju Special Self-Governing Province.

• Clean waters of Jeju in the Pacific rim.

• Spiritual Green Halla Mountain.


City Brand

[Resim: 913124eb-5943-47e7-8fdb-7c2d3eea6c50.jpg]

This symbolic word typifies the future of Jeju Special Self-Governing Province pursuing a top class international free city in Asia as Korea's only site of the World Heritage and by seeking to realize the exclusive special self-governance in Korea.

The image of Jeju's mysterious lava caves is captured as a representative motive for the inscription on the list of the World Heritage. Jeju's basalt and the texture of volcanic island are expressed using calligraphy. The beauty of Jeju is expressed in a soft calligraphic style and color, presenting the particularity of Jeju in which characteristics of strength and softness coexist.

Characters

[Resim: eb38f122-8136-4d9a-8174-78aced74432c.jpg]
"Dorhee" is created by overlapping the shape of Dolharubang, a stone statue made of basalt. The basalt is a symbolic motive for volcanic lava of the World Heritage site. "Sorhee" is wearing the costume of Jeju's woman diver. The faces of Dorhee and Sorhee are designed using the English name of "jeju", multiplying the symbolic power. The use of "jeju" is adopted as a differentiation strategy of design and can be applied to create different motions and costumes.

Emblem

[Resim: eeffd663-d0a5-4b90-b3e2-05189da61ce7.jpg]

The emblem was developed using the word mark, the log and the slogan. It is used in the media where dignity or decoration is needed.

Source

Cevapla
#13
Jeju Mutfağı / Cuisine


Jeju Adası, Kore yarımadasından izole edilmiş en güneydeki ve en büyük adadır. Tatlı su eksikliği nedeniyle adada çeltik tarımı ve tarımın en önemli içeriğinden buğday, darı ve çiftlik darısı gibi tahılların yetiştiriciliği ile çok küçük ölçekte yapılmaktadır. Bu nedenle geleneksel Jeju yemeği, genellikle ana yemek olarak buharda pişirilen birden fazla tahıldan oluşan japgokbaptan, yemek olarak jaban adı verilen kurutulmuş balıktan ve doenjang (soya salçası) ile yapılan bir çorbadan meydana gelmektedir. Jeju yemekleri, genelde basit malzemelerle yapılır ve tatları genelde tuzludur. Hae adı verilen çiğ deniz ürünü, yemeklerin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Sıcak havalar, diğer eyaletlerde olduğu gibi Jeju mutfağını da etkilemektedir. Kimchinin yalnızca az bir miktarı Jeju halkı tarafından salamura edilmektedir. Jeju mutfağını temsil eden ana yemekler, balık, deniz ürünleri, deniz yosunu ya da mantar ile yapılan lapadan oluşmaktadır. Deniz kulağı ile yapılan jeonbokjuk, kırmızı kiremit balığı ile yapılan okdomjuk, bangge adı verilen küçük yengeçler ile yapılan gingijuk, wakame ile yapılan maeyeoksae juk ve shiitake ile yapılan chogijuk, Jeju mutfağında yer almaktadır.

Gamgyul, Jeju Adası’nda toplanan Çin portakalına ya da mandalinaya benzeyen bir portakal türüdür. Siyah domuz da adada lezzetli bir yiyecektir. Siyah domuz, sıkı eti nedeniyle ünlüdür. Et besleyicidir; ama domuzun eşsiz kokusu yoktur.

<English>

Jeju Island is the southernmost and largest island isolated from the Korean peninsula. Due to its lack of fresh water, paddy farming is only done on a small scale on the island, with the cultivation of cereal crops such as millet, barnyard millet, buckwheat, and barley being the main feature of agriculture. Therefore, the traditional Jeju meal generally consists of japgokbap which is a bowl of steamed multiple grains as a main dish, with various salted dried fish called jaban[disambiguation needed] as banchan (side dishes), and a soup based on doenjang (soybean paste) such as baechuguk made with Napa cabbage, kongnipguk made with soybean leaves, or muguk made with daikon. Jeju dishes are made with simple ingredients, and the taste is generally salty. Raw seafood called hae is commonly consumed as a part of the meal. The warm weather affects Jeju cuisine in that gimjang, preparing kimchi in late autumn for winter consumption, is not necessary to Jeju, as it is in the other provinces. Only a small amount of kimchi is pickled by Jeju locals. Representative main dishes in Jeju cuisine are porridge made with fish, seafood, seaweeds, or mushrooms. Examples include jeonbokjuk made with abalone, okdomjuk made with Red tilefish, gejuk made with crabs, gingijuk made with small crabs called bangge (Helice tridens), maeyeoksae juk made with young wakame, and chogijuk made with shiitake.

Gamgyul is a type of orange similar to the Mandarin orange or tangerine, commonly harvested in Jeju island. Black pig is a delicacy on the island as well. Black pigs are famous for their black hair and their meat for its chewy texture. The meat is nutritious but does not have the unique smell of pork. Black pigs other notable features are their long faces, narrow snouts and small ears that stand up.

Kaynak / Source

Cevapla
#14
Ekonomi / Economy


Jeju ekonomisi, geleneksel olarak birincil sanayi, tarım ve balıkçılıkla desteklenmektedir; ancak turizm, yılda 6 milyon ziyaretçi alanı olan ada için önemli bir rol oynamaktadır. Bunların çoğu, Kore anavatanındandır; ancak 2010 yılında yüz binlerce turist gelmiş ve sayı artmıştır.

2006 yılında GSYİH’nin 8.5 trilyon won, kişi başına yaklaşık 15 milyon won olarak öngörülmüştür. 2006 yılı için eyaletin bütçesi, 2005 yılındakinden %10 artışla 1.1 trilyon won olarak öngörülmüştür.

Jeju, Kore’nin önde gelen internet sitesi Daum İletişim’in temel işlevlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Jeju, Temmuz 2008’deki Dünya İzci Konferansı gibi pek çok konferansa ve uluslar arası toplantılara ev sahipliği yapması ile ünlüdür. Jeju, ICC Jeju adı verilen uluslar arası bir konferans merkezine sahiptir. ASEAN-KORE Anma Zirvesi 2009, ICC Jeju’da yapılmıştır.

2010 yılında Güney Kore merkez hükumeti, Uluslar Arası Toplantılar, Konferanslar ve Sergiler konusunda kendini geliştirmesi için Jeju Adasının görevlendirmiş ve o zamandan beri ada, bir dizi önemli olaya ev sahipliği yapmıştır.

<English>

The Jeju economy has traditionally been supported by primary industry, agriculture and fishing, but tourism has taken a more and more important role as the island receives upwards of six million visitors per year. These are mostly Korean mainlanders but through the opening of the 2010 decade hundreds of thousands of Chinese tourists have been arriving and the number is increasing.

In 2006, the GDP of the province was projected at 8.5 trillion won (about US$8.5 billion), approximately 15 million won per capita. The provincial government's budget for 2006 was projected at 1.1 trillion won, an increase of 10% over 2005.

Jeju is also a home for key functions of Daum Communications, a leading Korean internet site, and sole owner of Lycos.

Jeju is also famous for hosting many conferences and international meetings, including the World Scout Conference in July 2008. Jeju has its own international convention center called ICC Jeju. The ASEAN-KOREA Commemorative Summit 2009 was held at ICC Jeju.

In 2010, the South Korean central government tasked Jeju Island to develop itself as an international Meetings, Incentives, Conferencing, Exhibitions destination, and since then, the island has hosted a number of notable events such as the 10,000-pax China Baozhen Group incentive and 8,000-pax Amway (South) Korea incentive. In 2010, the destination welcomed 67 events, enabling it to reach 27th spot globally and seventh in Asia in the UIA ranking of global meetings destinations.

Kaynak / Source

Cevapla
#15
Kardeş Eyaletler / Sister Provinces

Jeju’nun uluslar arası kardeş eyaletleri de adalardır:

- Hainan Eyaleti
- Bali Eyaleti
- Sakhalin Eyaleti
- Hawaii Devleti
- Madeira Özerk Bölgesi

<English>

Jeju's international sister provinces are also islands:

- Hainan Province
- Bali Province
- Sakhalin Province
- State of Hawaii
- Autonomous Region of Madeira

Kaynak / Source

Cevapla
#16
Jeju Haenyeo Museum
[Resim: eaf15d04-ed7f-48a5-909e-c8cb8fd5dda6.jpg]

Cevapla
#17
[Resim: 1M67Y5.jpg]
Cevapla
#18
Udo Sanho Beach
[Resim: 10cfc553-a81d-4fe9-ba87-7fd96126fa64.jpg]
Cevapla
#19
Saeyeongyo Bridge, Seogwipo-si
[Resim: cd0f8f55-c556-43c1-89b5-5494428d782b.jpg]

Cevapla
#20
Lee Joong-seop Street, Seogwipo-si
[Resim: a1458aa6-61d9-4770-8137-96a9e121e5e7.jpg]

Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi