yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hwacheon County (화천군 / Hwacheon-gun)
#1
Hwacheon County (화천군 / Hwacheon-gun)

[Resim: DBN2pl.png]

Ülke: Güney Kore
Bölge: Gwandong
İdari bölümleri: 1 eup, 4 myeon
Toplam bölge: 909.45 km2 (351.14 sq mi)
Nüfus (2015): 23,822
Lehçe: Gangwon

Hwacheon County (Hwacheon-gun), Güney Kore'nin Gangwon Eyaletinin bir ilçesidir. Kuzey sınırı, bazı yerlerde dokuz kilometreye yakın Kore Savunma Bölgesiyle paralellik göstermektedir. Komşu ilçeler kuzeybatı ve kuzeyde Cheorwon, doğuda Yanggu, güneyde Chuncheon ve güneybatıdaki Gyeonggi-do ilidir. İlçenin büyük bölümü dağlar ve nehirlerden oluşuyor; bunlar arasında küçük çiftlik toplulukları, askeri üsler ve askeri eğitim alanları var. Alan nehirler, göl alabalığı, yerli su samuru ve doğal manzaralarıyla ünlüdür.

Demografik Bilgiler
Hwacheon' un nüfusu 2005 yılı itibariyle 23.822'dir. Bu kişilerin 12.471'i erkekti; 11.351 kadındı. Bu kişilerin sadece 90'ı (% 0,38) yabancı uyruklu - 20 erkek 70 kadın -. Ortalama hane halkı sayısı 2.4 kişiydi ve nüfusun (% 15.7) 3,577'si 65 yaş ve üzerindeydi. Bu rakamlar, bölgede konuşlandırılmış yaklaşık 35.000 personeli bulunan askerleri yansıtmıyor.

Tarihçe
1900'dan önce, Hwacheon son derece seyrek olarak nüfusa sahipti; engebeli arazisi ve sert kışları nedeniyle büyük nehirlerin yanında sadece birkaç küçük köy vardı. 1944 yılında Hwacheon Barajı tamamlanmış ve ürettiği elektriğin bir nimet olduğunu kanıtlamıştır. Bununla birlikte, Kore Savaşı sırasında, hem bir santral hem de potansiyel silah olarak stratejik değeri nedeniyle (kasıtlı olarak aşağı akış bölgelerine akıtılarak) çatışma kaynağıydı. 1953'te kuzeyde DMZ'nin kurulması ile müttefik topraklarında iyi sonuç verdi.

Gıda
Hwacheon, samgyeopsal, kasabadaki neredeyse her restoranda sunulan bir domuz eti yemeği ile ünlüdür. Domuz eti, sıcak kömürlerin üzerinde bir ızgarada pişirilir, ısırık boyutundaki parçalara kesilir ve marul yaprağına sarımsak, acı biber, pirinç ve çeşitli sebzeler ve soslar ile birlikte sarılır ve sonra elle yenir. Yemek çeşitleri arasında marine edilmiş sığır eti kullanılıyor.

Turizm
Paroho ve Hwacheondam
Paroho Mayıs 1944 Hwacheondam yapılı olarak yaratılan yapay bir göldür. 1944 yıllarında Japon sömürge yönetiminde Japonlar savunma sanayiini kıtaya istila için desteklemek için bir Hwacheondam inşa ettiler. Paroho, şu an yapılan insan yapımı bir göldür ve alan 38,9 km²'dir.

Barış Barajı
Barış Barajı, 19 Ekim 2005 tarihinde tamamlanan yazışma barajı, Kuzey Kore'nin Geumgangsandaem şehrinde inşaatı devam ediyor. Toplam depolama kapasitesi, yüz milyon ton 26,3, uzunluk 601 m, yükseklik 125 m büyük bir barajdır. Solda Bimokpark ve Mulmunhall var. Çokuluslu şirketler, su kaynaklarının önemini arttırmakta ve bir restoran ve diğer tesisler işletmektedir.

Kardeş Şehirler
Güney Kore Seocho-gu, Güney Kore
Kanada Chatham-Kent, Kanada

Sembolleri

Hwacheon un Amblemi
[Resim: l3a1kJ.png]

Kaynak
Cevapla
#2
ENGLISH

Hwacheon County (화천군 / Hwacheon-gun)

[Resim: DBN2pl.png]

Country: South Korea
Region: Guangdong
Administrative divisions: 1 eup, 4 myeon
Total area: 909.45 km2 (sq mi 351.14)
Population (2015): 23,822
Polish: Gangwon

Hwacheon County (Hwacheon-gun) is a county in Gangwon Province, South Korea. The northern border parallels the Korean Demilitarized Zone, as close as nine kilometers in some places. Neighboring counties are Cheorwon to the northwest and north, Yanggu to the east, Chuncheon to the south, and the Gyeonggi-do province to the southwest. The county consists largely of mountains and rivers, between which are small farming communities, military bases and military training grounds. The area is renowned for its rivers, lake trout, indigenous otters, and natural scenery.

Demographics
As of 2005, the population of Hwacheon stood at 23,822. 12,471 of these people were male; 11,351 were female. Only 90 of these people (0.38%) were foreign residents - 20 male and 70 female. The average household was home to 2.4 people, and 3,577 of the population (15%) was aged 65 or older. These numbers do not reflect soldiers stationed in the area, which are estimated at approximately 35,000 personnel.

History
Before 1900, Hwacheon was extremely sparsely populated, with only a few small villages alongside major rivers, due to its rugged terrain and harsh winters. Hwacheon Dam was completed in 1944 and the electricity it generated proved to be a boon. However, it was also source of conflict during the Korean War due to its strategic value as both a power plant and potential weapon (by intentionally flooding downstream areas). It ended up well inside allied territory with the establishment of the DMZ to the north in 1953.

Culture
As Gangwon Province is South Korea's coldest region, Hwacheon is home to an ice fishing festival in which thousands of competitors try to catch as many sancheoneo (Hangul: 산천어, wild trout) as possible. This takes place in the Hwacheoncheon (stream) during nearly the entire month of January. The festival organizers claim there are roughly 1,000,000 visitors annually.

Other annual events in Hwacheon include the jjokbae (Hangul: 쪽배, water raft) Festival in late July, the Tomato Festival in mid-August, and the Dragon Festival. It will be hosting the 16th World Winter Cities Conference for Mayors in 2014.

Food
Hwacheon is famous for its samgyeopsal, a pork dish offered at nearly every restaurant in town. Pork is cooked on a grill over hot coals, cut into bite-sized pieces, and wrapped in a lettuce leaf along with garlic, hot peppers, rice, and various other vegetables and sauces, then eaten by hand. Variants of the meal include using marinated beef.

Tourism
Paroho and Hwacheondam
Paroho May 1944 Hwacheondam is an artificial lake created as constructed. In 1944 years of Japanese colonial rule, Japanese had built a Hwacheondam in order to support the defense industry for invasion to the continent. Paroho as a man-made lake made at this time, and the area is 38.9 km².

Peace Dam
Peace Dam is correspondence dam completed on October 19, 2005, under construction Geumgangsandaem by North Korea . Total storage capacity, one hundred million tons 26.3, length 601 m, height 125 m is a large dam. there are the Bimokpark and Mulmunhall On the left the entrance. Mulmunhall promote the importance of water resources and has been operating a restaurant and other facilities.

Sister Cities
South Korea Seocho-gu, South Korea
Canada Chatham-Kent, Canada

Symbols

Hwacheon' s Emblem
[Resim: l3a1kJ.png]

Source
Cevapla
#3
Teşekkür ederiz. Smile
[Resim: ZEEa1g.gif]
`·.¸¸.·´´¯`TTTOP`·.¸¸.·´´
ONLY BIGBANG ONLY V.I.P
CHOI SEUNG HYUN | KWON HYUK
Cevapla
#4
Konu için teşekkür ederiz. Smile

| + O + ∆

[Resim: 4b8AMQ.gif]
Cevapla
#5
Hwacheon County (화천군 / Hwacheon-gun)
Translate: Emine Tıkır

>>> https://www.facebook.com/groups/kgfatr/
Cevapla
#6
Teşekkür ederiz. Alkis
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise