yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwangcheon Togul Salted Shrimps
#1
Gwangcheon Togul Salted Shrimps / Gwangcheon Togul Tuzlanmış Karides Dükkanı

Konum/Yer;
Gwangcheon-eup,
Hongseong-gun,
Chungcheongnam-do

Telefon;
82-41-630-1602,1622

Gwangcheon-Eup, en az ''Tuzlanmış Karides Diyarı'' kadar karides ile doludur. Burası, kasabadaki diğer geleneksel tuzlanmış karides dükkanlarıyla sıralanmış bir caddede bulunur. Tuzlanmış karidesler mağaralarda olgunlaştıktan sonra satışa çıkarılır. Bu yüzden bir tanesi bile diğer bölgelerde üretilenlerden tat ve lezzet açısından üstündür. Tuzlanmış karides dükkanlarının kurucusu olan Goryeo Dynasty'nin bu dükkanları takas yaparken kurduğu bilinmektedir.
O zamanlarda Gwangcheon da 2 tane tuzlanmış karides satan market olduğu söylenir. Birinin ismi ''Ongampogu''dur. Zengin, rahmetli Joseon Era tarafından kurulmuştur. Bu dükkan, 10 adanın batı sahillerindeki tuzlanmış karides ticaretinin canlandıran en kalabalık markettir. Daha sonra karideslerin toplanma zamanındaki çalınma olaylarıyla beraber kurucular endişelenmeye başladı. Fakat daha sonra buna da bir çözüm bulundu. Yun Myeong-won adlı kişi 1960'da bir yamaçta sabit ve gelişmiş sıcaklığıyla mükemmel bir ortamı olan bir mağara buldu. O, tuzlanmış karidesleri toplamadan 3 ay sonra 14 santigrat derecede bekletilmiş biçimde satmaya başladı. Bir söylentiye göre ise, tuzlanmış karides Gwangcheon da diğer bölgelerden tat ve lezzet açısından daha üstün yetiştirilmeye başlandığında, insanlar arasında ''Togul Tuzlanmış Karidesleri'' adında bir dükkan meşhur oldu. Şimdi, ülkenin her bir yanından tüccarlar ve tüketiciler bu karides cennetine Gimjang sezonunda geliyor.
Geleneksel ''Gwangcheon -Togul Tuzlanmış Karides'' dükkanı Gwangcheon garına yürüyerek 3 dakikalık uzaklıktadır ve bu market zinciri Togul caddesinin yol kenarına sıralanmıştır.
Gwangcheon/Togul dükkanının mağarası, küçük bir beldenin uçurum kenarındaki bir kayalığın oyuğunda bulunmaktadır.
Şimdilerde, mağaralar 2 metre yüksekliğinde ve genişliğinde, 200 metre uzunluğundadır. Ve yılda 2,500 ton tuzlanmış karides yetiştirilmektedir. Mağaraların içindeki karideslerin gelişimini izleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Mundang Ecology Köyü

Çeviri: minho_k-oppa

[Resim: guangchunfestival.jpg]

English

Location;
Gwangcheon-eup,
Hongseong-gun,
Chungcheongnam-do

Phone;
82-41-630-1602,1622

Gwangcheon-eup is filled with salted shrimps stores as much as to be named Salted Shrimps Town. There is a conventional market for Gwangcheon Togul Salted Shrimp together with streets lined up with Togul Salted Shrimps stores in the town. Salted shrimps sold here are released after being ripened in caves, and superior to ones produced any other regions in taste and flavor.
It is said that bartering among merchants during the Goryeo Dynasty is the beginning of the now salted shrimps market.
At that time there were two markets in Gwangcheon, one of which is a salted shrimps market at Ongampogu. The market was prosperous in the late Joseon Era, while people crowded in the market from about 10 islands at the west coast to trade their shrimps, making salted shrimp markets vitalized all over the nation. Afterward, so worried about the problem that salted shrimps go bad or stale during ripening time, Yun Myeong-won discovered in 1960 that the temperature in a cave is steady and developed how to preserve it in a cave at hillside. He began to sell after salted shrimps became tasty by about 3 months of ripening at a fixed temperature of 14 ℃. The rumor that salted shrimps produced in Gwangcheon is superior to ones from any other regions in taste and flavor began to spread, and Gwangcheon became famous for its Togul Salted Shrimps among people. Now merchants and consumers from all around the country crowd in Gwangcheon at Gimjang season.
The conventional market for Gwangcheon Togul Salted Shrimps is located 3 minutes of walk from Gwangcheon Station, and Togul Salted Shrimps stores are lined up at the roadsides near Togul.
Gwangcheon Togul is a cave at a hill behind the village with rock bed windingly carved out.
There are hundreds of drums filled with salted shrimps in about 20 caves each 2 m both high and wide and 200 m long. You can watch the inside of the caves and purchase the goods on the spot.
2,500 t of salted shrimps is produced at Gwangcheon Togul.

Mundang Ecology Village

Kaynak // Source
KINGDOM
[Resim: SWIY7k8.gif]
Cevapla
#2
Bilgiler için teşekkür ederiz. ^^
You're a sky
full of stars

[Resim: 0E8dXo.gif]
Cevapla
#3
Karideslerin satışa en iyi şekilde çıkarılması için ellerinden geleni yapıyorlar. Teşekkürler. Alkis
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi