yukari
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ambitious Dig Begins in Gyeongju
#1
Ambitious Dig Begins in Gyeongju

Gyeongju’da Büyük Kazı Başlıyor


[Resim: xFE46Q.jpg]

Kore tarihinin en önemli arkeolojik araştırmalarından biri, geçtiğimiz hafta Kuzey Gyeongsang’taki Gyeongju’da başlamıştır.

Zengin tarihinden dolayı Japonya’nın Kyoto şehri ile sürekli olarak karşılaştırılan şehir, yaklaşık 1000 yıl önceki Silla Hanedanlığı’nın başkentiydi. Bu araştırma, bir saray ve kale içeren ve Wolseong olarak bilinen Silla’nın kraliyet şehrini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

Hal böyleyken uzmanlar, projeden gelen bulguların, gelecek yıl ya da aylarda Kore medyasında manşetlerde yer alabileceğini ifade etmektedir.

Kore’nin Tarihi Sit Alanı No: 16 ve UNESCO Dünya Mirası olan Wolseong, Gyeongju merkezindeki Inhwang-dong’ta 200.000 metrekareden daha büyük bir alan olarak ölçülmektedir. Bu isim, kelime anlamıyla ‘Ay Kalesi’ anlamına gelmektedir ve bunu, göksel şekilli coğrafik özelliklerinden almaktadır.

[Resim: jtm3px.jpg]

Ayrıca burası, Banwolseong yani Yarım Ay Kalesi olarak da bilinmektedir.

Arazinin büyük bir alanında keşfedilen ilk yer, yedinci yüzyıldaki gözlemevi olan Cheomseongdae’den çok uzakta olmaya eski bir soğutucu olan Buz Deposu Taşı’nın önündeki kısımdır.

11 Kasımdan bir hafta önce gerçekleştirilen bir ön kazıda alan, acımasız rüzgarda dimdik ayakta duran dalları ile uzun boylu çam ağaçlarının dışında çoğunlukla boştu.

Silla Sarayı’nın ne zaman inşa edildiği ve yıkıldığı tam olarak belli değildir. Bunu yalnızca Samguksagi’deki yer alan ve Wolseong’un 101 yılında inşa edildiğini ve 935 yılına kadar kullanıldığını ifade eden ‘Üç Krallığın Tarihçesi’ adlı metinden bakarak tahmin edebiliriz.

Sekizinci yüzyılda belli bir süre Silla’nın altın çağında Gyeongju’nun nüfusu bir milyona ulaşmıştır. Tarihçiler, Gyeongju’nun eski Çin başkenti olan ve günümüzde Xi’an olarak bilinen Chang’an; Avrupa’da İstanbul; İslam Dünyası’nın kültür, ticaret ve entelektüel şehri olan Bağdat ile kıyaslandığını söylemektedir.

Tarihsel ağırlığı ile karşılaştırıldığında Wolseong, büyük oranda keşfedilmemiştir. 1915 yılında Japon bir arkeolog, kale yakınlarında tahıl ve çanak çömleğin yanı sıra hayvan kemikleri ve dişleri ortaya çıkarmıştır. Günümüzde bu kalıntıların nerede olduğu belli değildir.

1970li yıllara kadar başka bir denetim gerçekleştirilmemiştir. 1979 ve 1980 yılları arasında Kore Hükümeti, kalenin yanında haeja olarak adlandırılan bir savunma tesisinin yanı sıra doğu tarafta bir geçitin varlığı doğrulamıştır. Haeja, 1984 ile 1985 yılları arasında keşfedilmiştir.

Hükümet, ayrıca kuzey ve güney taraflarında,1985 ile 2014 yılları arasında bulunan birkaç yapının ve kuyunun olduğunu doğrulamıştır.

Gyeongju Ulusal Kültürel Miras Araştırma Enstitüsü Direktörü Choi Maeng-sik, yaptığı açıklamada “Bugüne kadar yapılan denetimlerin oldukça geçici olmuştur. Saray için gerçek bir çalışma yoktur.” sözlerini ifade etmiştir.

Mart ayına kadar keşfedilen ilk alan, 57.000 metrekare olarak ölçülmüştür. Yetkililer, burada kralın yatak odası ve taht salonu gibi temel yapıların olduğuna inandıklarını söylemektedir.

Gyeongju Ulusal Kültürel Miras Araştırma Enstitüsü’nden Park Yun-jeong – aynı zamanda araştırmanın liderliğini yapıyor- enstitünün hiç şüphesiz önemli keşifler yapacağını söylemiştir.

Park, “Bugün bile 10-20 cm kazılar yaparken çatı kiremiti şeklinde kalıntılar bulduk. Deneme kazılar yaklaşık 20 cm derine kadar gidecek, gelecek sürece karar vereceğiz.” şeklinde konuşmuştur.

Gözlemcileri endişelendiren ise Gyeongju enstitüsünün ve yönetimin, keşif için yalnızca 10 yıllık bir zaman teklif etmesidir.

Kore’nin kültürel özellikleri alanındaki projeler, on yıl içinde tamamlanacak. Bunun yerine savruk restorasyona neden olan aceleci zihniyete karşı en az 30-40 yıla ihtiyaç duyulduğu söylenmektedir.

Devlet Başkanı Park Geun Hye, seçim kampanyası sırasında bu bölge için onun sözlerinden biri olarak bu projeyi seçmiştir.

Daha önceki yönetimler de benzer projeyi yürütmüştür. Gyeongju’ya dikkatleri çeken ilk yönetim, Park’ın babası Park Chung Hee olmuştur.

Tarihçiler, Silla Sarayı ve çevresindeki yapıların, Çin’deki Xi’an’da yer alan Daming Sarayı ve Japonya’daki Nara’da yer alan Heijo Sarayı gibi restorasyona ihtiyaç duydukları konusunda çağrıda bulunmaktadır.

Yazar: Kim Hyung Eun

Kaynak

Cevapla
#2
Ambitious Dig Begins in Gyeongju

Gyeongju’da Büyük Kazı Başlıyor


[Resim: xFE46Q.jpg]

One of the most important archaeological explorations in Korean history kicked off last week in Gyeongju in North Gyeongsang.

The city, often compared to Kyoto, Japan, because of its rich history, was the capital of the Silla Dynasty (57 B.C.-A.D. 935) for almost 1,000 years. The exploration aims to uncover the royal city of Silla, known as Wolseong, which includes a palace and a fortress.

With this, insiders believe findings from the project may well make headlines in Korean media in coming years - or even months.

Wolseong, Korea’s Historic Site No. 16 and a Unesco World Heritage Site, is an area that measures more than 200,000 square meters (49 acres) in Inwang-dong, central Gyeongju. The name literally means Moon Castle, taking its cue from its celestially-shaped geographical features.

[Resim: jtm3px.jpg]

It’s also known as Banwolseong, or Half Moon Castle.

First to be explored in the massive area of land is a section in front of the Stone Ice Storage, an ancient cooler, which is not so far from the seventh-century star-gazing tower Cheomseongdae, National Treasure No. 31.

During the Korea JoongAng Daily’s visit on Dec. 11, a week before a preliminary dig was to take place, the area was mostly vacant other than a group of tall pine trees with oddly curved branches standing tall in the mercilessly cold wind.

It is unclear, though, when exactly the Silla palace was built and destroyed. We can only guess what it might have looked like from “Samguksagi,” a historical text known as “The Chronicles of the Three States,” which indicates that Wolseong was built in 101 and used until 935 when Silla gave way to Goryeo Dynasty (918-1392).

Some time during the eighth century, Silla’s heyday, Gyeongju’s population reached one million. Historians say Gyeongju was comparable to Chang’an, an ancient Chinese capital known as Xi’an today; Constantinople in Europe; and Baghdad, a cultural, commercial and intellectual center for the Islamic world, during that time.

Compared to its historical weight, the Wolseong area was left largely unexplored. In 1915, a Japanese archaeologist uncovered animal bones and teeth, as well as grains and earthenware near the fortress. It is unclear where the relics are at present.

It wasn’t until the 1970s that another inspection took place. Between 1979 and 1980, the Korean government confirmed the existence of a gate on the eastern side as well as a defense facility called haeja near the fortress. Haeja was further explored between 1984 and 1985.

The government also confirmed the site of several buildings and wells in the northern and southern sides, having found foundations for such structures and roof tiles engraved with letters between 1985 and 2014 through trial digs and underground inspections using radar equipment.

“Inspections so far have been rather preliminary,” said Choi Maeng-sik, the director of the Gyeongju National Research Institute of Cultural Heritage. “And there hasn’t really been a real study of the palace itself.”

The first area to be explored until March - excluding days when the land is frozen - measures 57,000 square meters. Officials say they believe this was where the main structures such as the principal throne hall or the king’s bed chamber were situated.

Park Yun-jeong of the Gyeongju National Research Institute of Cultural Heritage - who is leading the exploration - says the institute has no doubt important discoveries will be made.

“Even today, when we dig about 10 to 20 centimeters (4 to 8 inches), we find relics like roof tiles,” she said. “The trial digging will go down to about 20 centimeters. Depending on the results of the trial digging, we will decide our next process.”

What worries observers the most is the 10-year time frame the Gyeongju institute and government have proposed for the exploration.

No on in Korea’s cultural properties field believes the project will be completed in a decade. Instead, they say 30 to 40 years are needed at least and caution against the rushing mentality that often causes slapdash restoration.

President Park Geun-hye chose the project as one of her pledges for the region during her presidential campaign.

But previous administrations have attempted a similar project. The first administration to pay attention to Gyeongju was that of Park Chung-hee, Park’s father.

Historians have increasingly called for the need to restore the Silla palace and its surrounding structures, like Daming Palace (“Palace of Great Brilliance”) in Xi’an, China, and Heijo Palace in Nara, Japan.

Writer: Kim Hyung Eun

Source
Cevapla
#3
Teşekkür ederiz.

>>> https://www.facebook.com/KoreaFansTourism
Cevapla
#4
Teşekkürler.^^
Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Koreafans Hakkında

Lorem ipsum

              Quick Links

              User Links

              Advertise