Former Lawmakers Create New Party

South Korea (대한민국)

Eski Vekiller Yeni Parti Kurdu

Ana muhalefet Demokratik Birleşmiş Partinin genel seçim adaylığına kabul edilmeyen bir grup eski vekil yeni bir parti kurdu ve geçici olarak kendilerini Ortodoks Demokrat Parti olarak adlandırıyorlar.

Eski vekil Han Gwang-ok’un da aralarında bulunduğu grup pazar günü Seoul, Yeouido’de bir basın konferansı düzenledi ve bir törende yeni partinin açılışını duyurdu.

Eski Ulusal Meclis sözcüsü yardımcısı Kim Duk-kyu ve eski vekiller Lee Hoon-pyung ve Cho Jae-hwan’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi etkinlikte yer aldı. “Yeşil Sosyal Demokrat Parti” adlı neo liberal parti başkanı Chang Ki-pyo da katılımcılar arasındaydı.

Han törende, eski devlet başkanı Roh Moo-hyun’un destekçilerinin DBP’de nasıl adaylığa seçildiğini açıkladı ve hakimiyetlerinin, Roh destekçileri tarafından kurulan Uri Partisinin geri dönüşüne eşdeğer olacağını söyledi.

Han, yeni siyasi güçleri birleştirecek yasal bir demokrat parti olarak adlandırdığı şeyi oluşturmaya çalışacağını söyledi.

ji-young park

A group of former lawmakers who have failed to win the main opposition Democratic United Party’s (DUP) nomination for the general elections have set up a new party, temporarily calling themselves the Orthodox Democratic Party.

The group, including former lawmaker Han Gwang-ok, held a news conference in Yeouido, Seoul on Monday and declared the launch of the new party at a ceremony.

Around 300 people took part in the event, including former National Assembly Vice Speaker Kim Duk-kyu and former legislators Lee Hoon-pyung and Cho Jae-hwan. Also in attendance was Chang Ki-pyo, chairman of the neo-liberal party called “Green Social Democratic Party.”

At the ceremony, Han denounced how supporters of late President Roh Moo-hyun have dominated the DUP and said their dominance equals the return of the Uri Party, which was established by Roh loyalists.

Han said he will work to build what he called a legitimate democratic party that will unite fresh political forces.

KBS World-12.3.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.