FM: Gov’t Aiming to Secure 3% Level Economic Growth

South Korea (대한민국)

Maliye Bakanı: Hükümet, Ekonomik Büyüme Oranını %3 Olarak Hedefledi

Maliye Bakanı Bahk Jae-wan yaptığı açıklamada, küresel ekonomik yavaşlama ile ilgili aşağı yönlü risklerin artmasına rağmen, hükümetin bu yıl, yüzde üç veya daha fazla bir oranda ekonomik büyüme için topyekün çalışarak ellerinden geleni yapacağını söyledi.

Bahk perşembe günü, ekonominin canlandırılması ile ilgili bir toplantıya başkanlık ederken açıklama yaptı.

Maliye Bakanı, açıklamasında, Avrupa’daki ekonomik krizlerden dolayı, küresel ve iç talepteki çöküntüler nedeniyle oluşan ekonomik kaygıların yavaşladığını da belirtti.

Bahk, “Hükümet olarak, istihdamı artırılması ve fiyat istikrarı üzerinde sürekli çalışılmasından dolayı, iç talepteki keskin yavaşlamayı görmek, olasıdır.” dedi ve Kore Bankası’nın ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının, ikinci çeyrekte 0.4 oranında büyüdüğünü duyurdu.

Bununla birlikte Bahk, tüketici ve iş dünyasındaki kötüleşmeyi önlemek amacıyla, hükümetin finansal krizlere karşı uyanık kalması gerektiğini ve ekonomiyi daha da kötüleştirecek kısır döngülerin ortaya çıkmasını önlemek için çaba harcaması gerektiğini ifade etti.

esra_kjm

Finance Minister Bahk Jae-wan says the government will make all-out efforts for the nation to post economic growth of three percent or more this year, despite increasing downside risks related to global economic slowdown.

Bahk made the remark on Thursday while presiding over a meeting on revitalizing the economy.

The finance minister said that concerns are mounting over economic recovery slowing down due to a slump in both global and domestic demand due to Europe’s financial crisis.

On the Bank of Korea’s announcement that the nation’s gross domestic product grew zero-point-four percent in the second quarter, Bahk said domestic demand is unlikely to see sharp slowdown as the government is continuously working on improving employment and stabilizing prices.

However, Bahk was quick to add that in order to prevent consumer and business sentiment from worsening, the government must remain vigilant of signs of financial crises and exert efforts to prevent the emergence of further vicious circles that could aggravate the economy.

26.07.2012-KBS World

http://img849.imageshack.us/img849/6486/85760943.jpg

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.