Finance Minister Warns of Changes in Bottom Half of 2012

South Korea (대한민국)

Maliye Bakanı 2012’nin Alt Yarısındaki Değişiklikler Konusunda Uyardı

Güney Kore Maliye Bakanı Bahk Jae-wan, yılın ikinci yarısında ekonominin haziran ve temmuz ayında planlanan etkinliklerin beklentilerinden büyük ölçüde farklı olabileceğini söyledi.

Cuma günü Maliye Bakanlığı’nda medya ile yapılan basın konferansında Bahk, hükümetin yılın ilk yarısında genişlemeyi ve istikrarı desteklemek için çaba sarfettiğini, fakat bunun doğal olmayan bir şekilde ekonomiyi desteklemek için tehlikeli olabileceğini söyledi.

Ayrıca Bahk, Güney Kore’de gayrimenkul piyasasını yeniden canlandırmak için planlanan bir şey olmadığını ve bakanlığın ülkedeki elektrik ücretlerinin yükselmesi ile ilgili bazı konuları gözden kaçırdığını söyledi.

JunHong

South Korean Finance Minister Bahk Jae-wan has said the economy in the second half of the year could be drastically different from expectations from many scheduled events in June and July.

Bahk said during a press meeting with media at the finance ministry on Friday that the government would make efforts to support growth and stability in the bottom half of the year, but it would be dangerous to support the economy in an unnatural manner.

Also, Bahk said there was nothing else planned to revitalize the real estate market in South Korea and that the ministry was overlooking several issues related to raising electricity costs in the country.

26.05.2012 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.