DUP Rep. to Chair Committee on South-North Relations

South Korea (대한민국)

Güney-Kuzey İlişkileri Üzerine Komiteye DBP Milletvekili Başkanlık Edecek

Kuzey ve Güney Kore ilişkileri üzerine meclis özel komitesi, başkan olarak ana muhalefetteki Demokrat Birleşik Parti’de (DBP) beş dönemdir milletvekiliği yapan Lee Seok-hyun’u seçti.

Milletvekili Han Ki-ho ve Milletvekili Bae Ki-woon, iktidardaki Saenuri Partisi ve DBP’yi temsil etmek üzere tayin edildi.

Yeni başkan, iki Kore arasındaki ilişkilerinin geliştirilmesi için çalışacağına söz verdi. Ayrıca, Gaeseong Sanayi Kompleksi, Kuzey Kore’deki gıda sıkıntısı, ayrılmış aileler ve Kuzey Koreli kaçaklarla ilgili sorunları çözmek için adımlar atacağına da söz verdi.

akgbe

The parliamentary special committee on inter-Korean relations has named five-term Representative Lee Seok-hyun of the main opposition Democratic United Party(DUP) as its chairman.

Representative Han Ki-ho and Representative Bae Ki-woon were appointed to represent the ruling Saenuri Party and the DUP.

The new chairman vowed to work for the improvement of inter-Korean relations. He also promised to take steps to resolve issues concerning the Gaeseong Industrial Complex, the food shortage in North Korea, separated families and North Korean escapees.

KBS World-22.08.12

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.