DUP Chief Vows to Consolidate Opposition

South Korea (대한민국)

DBP Başkanı, Muhalefeti Toplama Sözü Verdi

Ana muhalefet Demokratik Birleşmiş Parti (DBP) başkanı Han Myeong-sook, partisinin muhalefet güçlerini aktif olarak kuvvetlendireceğini söyledi.

Han, pazartesi günü partinin yüksek şura toplantısı sırasında, bu tür bir bloğu insanların da istediğini ekleyerek muhalefet güçleri koalisyonunun genel ve başkanlık seçimlerini kazanmak için önemli olduğunu söyledi.

Başkan, genel seçimler için aday belirlerken muhalefet güçlerini birleştirmek üzere Birleşmiş İlerici Partiyle yapılacak bir görüşme sonucuna öncelik tanıyacağını söyledi.

Han, DBP’nin genel seçimlere parti adaylarını seçecek olan seçmen kurulu üyelerinin alınması için pazartesi günü başlayan girişimlerine insanların aktif katılımını istedi.

ji-young park

Chairwoman of the main opposition Democratic United Party (DUP), Han Myeong-sook, says her party will actively work to consolidate opposition forces.

Han said during a meeting of the party’s supreme council on Monday that a coalition of opposition forces is key to winning the general and presidential elections, adding such a bloc has also been demanded by the people.

The chairwoman said she will prioritize the results of a negotiation under way with the Unified Progressive Party on consolidating opposition forces while selecting candidates for the general elections.

Han urged for the people’s active participation in the DUP’s efforts that began Monday to recruit electoral college members who will select party candidates for the general elections.

KBS World-20.2.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.