DSP Media updates fans on KARA’s whereabouts

DSP Media Kamilia’ları bugünlerde KARA’nın neler yaptığı hakkında bilgilendirdi. 

Nicole ve Jiyoung’un ayrılmasıyla gözler grubun geri kalan üyelerinin faaliyetlerine çevrildi. Merakı gidermek için, bir DSP Media sözcüsü My Daily’e üç üyenin nerelerde olduğunu açıkladı.

Sözcü, ”Gyuri ailesiyle tatile çıktı. Görünüşe göre biraz daha tatilde olacak. Programını nasıl yapacağını düşündükten ve dinlendikten sonra faaliyetleri için görüşmeye gelecek. Hara şu aralar molada. Çeşitli yapımlara göz gezdiriyor ve çeşitli şeylere hazırlanıyor.” dedi.

Açıklamasını, ”Seungyeon kısa bir süre önce molasını sona erdirdi ve şu an draması için oyunculuk projelerini sürdürüyor. Bugün bile çekimi olduğunu biliyoruz… Bütün KARA üyeleri dinlenecek ve hayranlarının önünde daha iyi bir imaj sahibi olmaya hazırlanacaklar.” diye sonlandırdı.

DSP Media ile sözleşmesini yenilemeyeceğini açıklayan Jiyoung’un sözleşmesi nisanda biteceğinden dolayı DSP Media ile hala zamanları bulunuyor. Nicole ise dans ve müzik eğitimi için geçen ay Amerika’ya gitti.

Söylenildiği gibi, kızlar yılın ikinci yarısında yeni projelerle dönmeyi planlıyorlar. Ajans ise 3 kişilik KARA ekibine yeni üyelerin eklenip eklenmeyeceğini tartışıyor.

WendyT

DSP Media updated Kamilias on what KARA is up to these days!

With Nicole and Jiyoung’s leave, attention has been turned towards what the remaining members are up to. To resolve curiosities, a DSP Media rep spoke with MyDaily to reveal the whereabouts of the three members.

The rep stated, “Gyuri recently went on a vacation with her family. It looks like she will be on vacation for a bit longer. After taking time to think on how to self-progress and resting, she is planning to discuss her schedule… Hara is currently on a break. She is looking over various productions and preparing for various things.”

“Seungyeon recently concluded her break and is carrying on her filming schedule for her drama. We are aware that she has a filming schedule today as well… All of the KARA members will rest and take time to prepare and greet fans with a better image.”

As for Jiyoung, who previously announced her plans to not renew her contract with DSP Media, she still has some time under the agency before her contract expires in April. Nicole left for the States last month to undergo training in singing and dancing.

As mentioned before, it’s said the girls are planning to return in the second half of the year with a new release, and the agency is currently figuring out whether to add more members or retain a 3-member KARA

05.02.2014 allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.