DM Urges Correction of Japan’s Territorial Claim

South Korea (대한민국)

Savunma Bakanlığı Japonya’nın Bölgesel Tazminatının Düzeltilmesi Çağrısında Bulundu

Güney Kore Savunma Bakanlığı çok sert bir şekilde Japonya’nın Dokdo adacıkları üzerindeki son toprak talebini protesto etti ve Tokyo’yu derhal olarak boş savunma kâğıdını düzeltmeye çağırdı.

Salı günkü bir açıklamada bakan, Tokyo’nun 2005 yılından bu yana yıllık savunma kâğıtlarında Dokdo’nun Japonya toprağı olduğu iddiasının devam etmesinin derinden üzücü olduğunu söyledi. Güney Koreli bakan adacıkların uluslararası hukuk çerçevesinde ve tarihsel ve coğrafi açıdan kesinlikle Güney Kore’ye ait olduğunun üzerinde durdu.

zyazı

The South Korean Defense Ministry has sternly protested Japan’s latest territorial claim over the nation’s easternmost Dokdo Islets, and urged an immediate correction in Tokyo’s defense white paper.

In a statement Tuesday, the ministry said it’s deeply regrettable that Tokyo continues to claim Dokdo as Japanese territory in its annual defense document since 2005. The South Korean ministry stressed that the islets are certainly South Korean territory under international law and in historical and geographical terms.

02.08.2011 – KBS World

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.