Daniel Henney hops aboard “Fugitive” cast

South Korea (대한민국)

Bağlı olduğu Apple of the Eye ajansın yaptığı duyuruya göre Koreli-Amerikalı aktör Daniel, gelecek olan TV dizisi “Fugitive” için, Rain ve Lee Na-young’un yanı sıra en son aktör olacak.

Apple Of the Eye’ın basın toplantısındaki duyurusuna göre, aktör Lee’nin oynadığı Jin-yi karakterine aşık olan ve ona maddi ve manevi yardımcı olmaya çalışan bir armatör rolünde oynayacak.

Apple’ın resmi açıklamasında belirttiği üzere “Henney en iyi yönetmen ve yazarın eşlik ettiği, yüksek kalitede bir dramada oynayacağı için mutluyuz”.
“Daniel Henney karakteri üzerine yoğunlaşıyor ve seyircileriyle karşılaşacağı ilk zamanın gelmesini bekliyor.”

Şimdiye kadar, A listesi romantik komedi-zeka dolu aksiyon drama çok yetenekli eğlenceli Rain’i ve aktris Lee Na-young ve aktör Lee Jeong-jin içeren bir sıralamaya sahip.

“Fugitive”, Kore savaşı zamanlarında ortadan kaybolmasından 60 yıl sonra bol miktarda paranın ortaya çıkmasıyla, Tokyo, Osaka, Yokohama, Shanghai, Beijing, Macau ve Hong Kong gibi birçok Asya şehirlerinde gerçekleştirilecek.

(nilamman)

———————-

Korean-American actor Daniel is the latest actor to be cast alongside Rain and Lee Na-young for upcoming TV series “Fugitive”, according to his agency Apple Of The Eye on Monday.

Apple Of The Eye announced in a press release that the actor will play the role of a shipping tycoon, who falls in love with Lee’s character Jin-yi and tries to help her with his wealth and power.

“We are happy that Henney will be appearing in a high-quality drama that will be a collaboration between the best director and writer”, an official at Apple was quoted as saying. “Daniel Henney is focusing on studying his character and is highly looking forward to meeting viewers on the small screen for the first time in a long while”.

So far, the A-list line-up for the romantic comedy-intelligence action drama includes multi-talented entertainer Rain, actress Lee Na-young and actor Lee Jeong-jin.

Filming for “Fugitive”, about a hefty sum of money popping up sixty years after it disappeared in times of the Korean War, will take place in various Asian cities including Tokyo, Osaka, Yokohama, Shanghai, Beijing, Macau and Hong Kong.

(21/06/2010 – hancinema)

Image and video hosting by TinyPic

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.