Composer Jo Young Soo to debut new male duo ’2BiC’

South Korea (대한민국)

Besteci Jo Young Soo, iki kişiden oluşan 2BiC grubuna yapımcılık yapacak.

SG Wannabe grubu için ”My Person“, “Lalala“ ve “Arirang” şarkılarını yapan Besteci Jo Young Soo, 2BiC adındaki gruba yapımcılık yapacağını açıkladı. Bu grubun da ikinci bir SG Wannabe olacağı iddia ediliyor.

7 Mart günü, New Entertainment iki kişiden oluşan bu grubun logosunu ve yeni şarkısı “I Made Another Girl Cry”ı resmi Facebook ve Twitter sitelerinde duyurdu. Logodaki fetuslar bir kulaklığa bağlılar. Bunun anlamı da şarkıcı olmak için doğmuşlar anlamına geliyor.

2BiC ise ’2Bi Continue’ manasına geliyor. Yani her zaman müzikleri devam edecek anlamı taşıyor. Üyeler Jihwan ve Junhyung, başarılı olabilmek için ise şimdiden yeteneklerini kanıtlamış kişiler.

Jo Young Soo, “Ben sayısız bir çok artistle çalıştım. Ancak bu iki kişi diğerleri içinde de en ilginç olanları. Başarılı ve kendilerine güvenleri olması konusunda çok zaman harcayıp çok çalıştım.”

2BiC’in albümü 14 Mart günü piyasaya çıkıyor.

Melissaa

Composer Jo Young Soo, who’s produced past hits such as ”My Person“, “Lalala“, and “Arirang” for talented vocal group SG Wannabe, has shared news that he will be debuting a male duo called 2BiC. Anticipation is high, for the composer claims that he personally trained and developed to group to become “the second SG Wannabe.”

On March 7th, Nex Entertainment shared a teaser image of the duo’s logo and the words, “I Made Another Girl Cry”, on their official Facebook and Twitter accounts. The two fetuses connected to, and sharing a pair of headphones symbolize that the duo were born to be singers through and through.

2BiC itself means ’2Bi Continue’ and shows their determination to always continue life, hand in hand with their music. Comprised of Jihwan and Junhyung, the two have already been praised for their prodigal talents.

Jo Young Soo stated, “I’ve worked with countless artists, but these two were perhaps the most interesting of them all. I spent a lot of time working and preparing on this with them and the members themselves are also highly confident of the work.”

2BiC will be releasing their debut single on March 14th.

07.03.2012 – allkpop

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.