Cold Spell Continues throughout the Nation

South Korea (대한민국)

Ülke Genelinde Soğuk Hava Dalgası Sürüyor

Merkez bölge, Kuzey Jeolla Eyaleti ve Kuzey Gyeongsang Eyaletinde soğuk hava dalgası süreceğinden bugün ülke genelinde düşük sıcaklıklar devam edecek. Soğuk hava dalgasının çarşambaya kadar devam etmesi bekleniyor.

İç ve güney bölgelerde sıcaklık -10 derece civarına düşecekken çarşamba sabah sıcaklığı Cheolwon’da -16 ve Seoul’de -11 derece olacak. Öğleden sonraki sıcaklıklar yurt çapında -7 ile -3 derece arasında değişecek ve Seoul’de sıcaklık -7 derece olacak.

Batı Denizi ve Jeju Adasında kar yağışı bugün öğleden sonra bir süreliğine duracak fakat merkez bölgede gece geç saatlerde tekrar yağmaya başlayacak.

Kar yağışı çarşamba sabahı erken saatlere kadar devam edecek ve Batı Denizi ve Jeju Adasına 3 ila 10 cm kar yağışı getirecek. Merkez ve güneybatı iç bölgelerde ek olarak 1 ila 5 cm kar yağacak.

ji-young park

Cold temperatures persist throughout the the nation today, as a cold wave advisory is maintained in the central region, North Jeolla Province and North Gyeongsang Province. The cold spell is expected to continue until Wednesday.

Wednesday’s morning temperatures will be negative 16 degrees Celsius in Cheolwon and negative-eleven degrees in Seoul, while temperatures will fall to around minus-ten degrees Celsius in the central and southern regions. Afternoon temperatures will range from minus-seven to minus-three degrees nationwide, with Seoul temperatures posting minus-seven degrees Celsius.

Snow in the West Sea and Jeju Island will stop for some time in the afternoon today, but will start falling once again late at night in the central region.

The snowfall will continue until early Wednesday morning, posting a three to ten centimeter precipitation in the West Sea and Jeju Island respectively. One to five centimeters of snow will additionally fall in the central and southwestern inland regions.

KBS World-24.1.2012

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.